Dzień 22 września br. był jednym z ważniejszych w historii Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie. W tym dniu Szkoła hucznie obchodziła Jubileusz 75-lecia. Z tej okazji na uroczystości spotkali się dyrekcja, uczniowie, absolwenci, przedstawiciele firm i instytucji oraz sympatycy Szkoły. Z ramienia WIR w wydarzeniu wziął udział Prezes Piotr Walkowski.
Jubileusz rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Iłówcu. Część oficjalna uroczystości natomiast odbyła się przed głównym budynkiem Szkoły. Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie Beata Maciejewska przypomniała, że przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już półtora roku temu. Następnie przywołała historię Szkoły, począwszy od roku 1945 r., kiedy to w Grzybnie odbyły się pierwsze kursy. Sama Szkoła powstała w 1948 roku i ma już ok. 11 tys. absolwentów.
Ważnym punktem imprezy było nadanie Szkole imienia - Józefa Rufina Wybickiego. Nowy patron Szkoły jest jedną z najważniejszych postaci dla całej ziemi brodnickiej. O upamiętnienie go w ten sposób wnioskowała Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Od tego roku szkolnego szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie tj. Technikum, Branżowa Szkoła I Stopnia, Szkoła Policealna oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych noszą imię gen. Józefa Rufina Wybickiego - jednego z najznamienitszych mieszkańców gminy Brodnica, Wielkopolanina z wyboru, a nie z urodzenia. Przy tej okazji został również Szkole nadany nowy sztandar. Gwoździe w drzewcu nowego sztandaru Szkoły wybili starosta śremski Zenon Jahns oraz przedstawiciel Rady Rodziców Tomasz Kalisz. Sztandar poświęcił Biskup pomocniczy poznański Grzegorz Balcerek. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar pani Dyrektor, która następnie przekazała go uczniom.
Podczas obchodów Paweł Chmielarz z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku zaprezentował posadzony na terenie szkoły klon dębu Wybickiego z Będomina, gdzie urodził się gen. Józef Wybicki. Drzewo zostało sklonowane metodą in vitro i posiada identyczny genotyp pędu i korzenia, jak drzewo mateczne.
W trakcie uroczystości padło wiele podziękowań i gratulacji, często wypowiedzianych w dużym wzruszeniu. W tym ważnym dla Szkoły dniu została ona uhonorowana wyróżnieniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej pod nazwą „Medalion im dr. Aleksandra hr. Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej”. Odznaczenie zostało przekazane na ręce Pani Dyrektor Beaty Maciejewskiej. Prezes WIR wręczając odznaczenie wspomniał, że Wielkopolska Izba Rolnicza była fundatorem masztu flagowego, który znalazł swoje miejsce przed budynkiem Szkoły a także pomogła w organizacji poczęstunku dla gości uroczystości.
Pani Dyrektor, w ramach podziękowania, wręczyła specjalne statuetki osobom i przedstawicielom instytucji, którzy współpracują i wspierają szkołę.
Jednym z ostatnich punktów oficjalnego świętowania 75-lecia Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie był występ absolwentów Szkoły, którzy w trakcie nauki w tej placówce byli również członkami szkolnego zespołu tanecznego Chabry. Przygotowania do tego występu trwały od kwietnia tego roku. Po występie goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Popołudniu każdy zainteresowany mógł zwiedzić Szkołę.
Z autorem tekstu skontaktować się można poprzez e-mail: wirgrod@wir.org.pl
Mirosława Żurek