Światowy Dzień Wody (World Water Day) został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro (Brazylia).
W 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, według której dostęp do czystej wody jest prawem człowieka. Obecnie świat zużywa jej więcej, aniżeli jest ona w stanie się odtworzyć. Większość wód naszej planety, według danych encyklopedycznych stanowi woda słona – morza i oceany – ok. 97 %. Woda słodka to zaledwie ok. 2,5% zasobów wodnych Ziemi i jest zgromadzona w wodach powierzchniowych i podziemnych, z tego tylko ok. 1% (według ostatniego raportu IPPC tylko 0,5 %) jest zdatne do picia. Według naukowych szacunków zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie o 55% do 2050 roku. W Polsce 97% wody pochodzi z opadów atmosferycznych a 3 % pochodzi ze źródeł zagranicznych.
Woda jest niezbędna do utrzymania życia i musi być dostępna w zadawalającej ilości dla świata zarówno roślinnego jak i zwierzęcego. Dlatego wodę należy chronić przed wszelkimi zanieczyszczeniami i korzystać z niej rozważnie. Dopóki każdy obywatel świata tego nie zrozumienie, będziemy jej zużywać coraz więcej, co niestety może doprowadzić do ogólnoświatowego kryzysu wodnego.
Zmiany klimatyczne i rabunkowe korzystanie z wody słodkiej przyczyniło się do wyschnięcia leżącego na pograniczu Uzbekistanu i Kazachstanu Jeziora Aralskiego.
Fot. Youtube / Google
Telewizyjny spot mówiący o jak najdłuższym noszeniu ubrań wpisuje się w scenariusz ochrony zasobów wodnych bardzo dobrze. Przykładowo, dla wyprodukowania pół kilograma bawełny potrzebnej aby uszyć np. spodnie potrzeba ok. 15 tys. lirów wody !
Sytuacja Polski jeśli chodzi zasobność wody nie przedstawia się różowo. Na dzień dzisiejszy, o ile nie zmieni się aura, w niektórych rejonach naszego kraju istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zagrożenia niedoborów wody w kranach.
Niektóre skutki niedoborów wody w przyrodzie można bardzo łatwo zaobserwować jak np. obniżanie się poziomu wód gruntowych, wysychanie zbiorników wodnych, zmniejszanie przepływu w rzekach, wysychanie bagien itd. Wodowskaz na rzece Warcie w Uniejowie w dniu 24 lipca 2019 r. pokazywał jedynie 31 cm! Brak wody wpływa na stan środowiska naturalnego, jego ekosystemy i co za tym idzie w pierwszej kolejności niedobory wody odczuwa rolnictwo, które jest w pełni uzależnione o panujących warunków środowiskowo – klimatycznych. W tym roku Suszę w na polach już obserwujemy. Wierzchnia warstwa gleby jest bardzo przesuszona – widać to na plantacjach rzepaku, a zasiewy nie wschodzą. Niestety w głębszych warstwach też jej nie ma. Prognozy co do opadów są pesymistyczne.
Polskie zasoby wodne są bardzo skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Polska w porównaniu do innych krajów europejskich ma najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich także amerykańskich a nawet krajów środkowej Afryki.
Prócz ochrony zasobów wodnych bardzo ważną sprawą jest także dbanie o wodę pod względem jej ochrony przed wszelkimi zanieczyszczeniami zarówno chemicznymi jak i biologicznymi. Te po przedostaniu się dowody pitnej niosą ze sobą śmiertelne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.
Patrząc przez pryzmat wody ludzkość powinna o nią dbać jak o największy i najdelikatniejszy skarb. Woda jest odpowiedzialna za życie na Ziemi. Każdy organizm składa się w przeważającej części z wody. Gdy zabraknie wody, życie na Ziemi przestanie istnieć.
Marta Ceglarek
Materiały źródłowe: Raport IEP pt. „Ecological Threat Register 2020: Understanding Ecological Threats, Resilience and Peace” (w jęz. angielskim) dostępny pod adresem:
http://visionofhumanity.org/app/uploads/2020/09/ETR_2020_web-1.pdf, Wod-kany. pl, Gospodarka wodna. pl, Wody Polskie.pl, Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, kosmos.icm.edu.pl,.hydrotech-group.com,pan.poznan.pl.IMGW, IUNG, SANEPID, raport IPCC.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/