Owoce i warzywa, obok aktywności fizycznej, zajmują fundamentalne miejsce w aktualnych zaleceniach ekspertów dotyczących zasad zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia.
Warzywa i owoce to nieodłączny element codziennej, zdrowej i zbilansowanej diety zarówno dzieci, jak i dorosłych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie co najmniej 5 porcji owoców i warzyw w ilości minimum 400 g dziennie na osobę.
Włączenie warzyw i owoców do codziennej diety może nieść za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim może to pomóc w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, przewlekłym i schorzeniom geriatrycznym.
Owoce i warzywa są bogatym źródłem m.in. błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych, związków flawonoidowych, fitoestrogenów, pektyn, łatwo przyswajalnych cukrów i kwasów organicznych. Można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów.
Pamiętajmy także, że nie tylko ważna jest ilość spożywanych owoców i warzyw, ale także ich różnorodność i kolor. Im bardziej kolorowo na talerzu, tym zdrowiej.
Każdy kolor oraz rodzaj owoców i warzyw niesie ze sobą inne składniki np.:
- Czerwone - pomidory, wiśnie, żurawina, buraki, papryka swoją barwę zawdzięczają likopenowi oraz antocyjanom. Wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
- Pomarańczowe - marchew, dynia, morele, kurkuma, swoją barwę zawdzięczają karotenoidom. Biorą udział w usuwaniu z organizmu wolnych rodników, które odpowiadają m.in. za rozwój chorób nowotworowych.
- Zielone - sałata, szpinak, jarmuż, brukselka swoją barwę zawdzięczają chlorofilowi. Wpływają na układ odpornościowy wspomagając m.in. walkę z bakteriami i wirusami.
- Niebieskie i fioletowe - jagody, aronia, borówki, bakłażany, winogrona swoją barwę zawdzięczają antocyjanom. Wpływają na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, hamując tym samym np. rozwój choroby wieńcowej.
- Białe - czosnek, kalafior, pietruszka, banany, rzepa swoją barwę zawdzięczają flawonoidom. Wykazują właściwości przeciwzapalnie, przeciwbólowe oraz rozkurczowe.
Źródło
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
https://www.gov.pl/web/ijhars