Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył w obchodach upamiętniających zbliżającą się, setną rocznicę uhonorowania Władysława Reymonta Literacką Nagrodą Nobla za powieść Chłopi. Uroczystość w Lipcach Reymontowskich zorganizowana została przez Fundację im. Władysława Stanisława Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich oraz Fundację im. Władysława Reymonta z/s w Hamilton (Kanada).
Sympozjum naukowe
W ramach wydarzenia odbyło się sympozjum naukowe poświęcone Reymontowi oraz przekazanie przez Fundację im. Władysława Reymonta z/s w Hamilton (Kanada) oryginalnych listów i kartek pocztowych Władysława Stanisława Reymonta Muzeum Regionalnemu.
Sylwetka pisarza
Minister Czesław Siekierski w swoim wystąpieniu przypomniał sylwetkę polskiego pisarza i noblisty, który był pierwszym laureatem Nagrody Nobla w II Rzeczpospolitej, reprezentantem środowisk wiejskich i zawodowych. Władysław Reymont mocno wspierał jednego z ojców naszej niepodległości Wincentego Witosa.
– Trzeba też podkreślić, że był znawcą wsi i działał na rzecz jej środowiska – dodał Minister.
Władysław Reymont to jeden z najważniejszych polskich pisarzy, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, prozaik i nowelista. Jego literackie arcydzieło – czterotomowa – jest skarbem naszej kultury narodowej. Przyniosła ona autorowi światową sławę oraz w listopadzie 1924 r. najważniejszą nagrodę literacką.
– W „Chłopach” Władysław Reymont przedstawił zespolenie ludzi z naturą i wielką godność rolniczego trudu, a jest to poruszające przesłanie – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.
– Dzieło to odegrało i ciągle odgrywa ogromną rolę w kulturze polskiej oraz światowej – dodał minister.
Muzeum Regionalne im. Wł.ST. Reymonta w Lipcach
Po głównej części uroczystości minister Czesław Siekierski zwiedził Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach, gdzie zapoznał się z różnorodnymi eksponatami z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec (dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz w chałupie lipieckiej, narzędzia rolnicze) i sąsiednich miejscowości, a także pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława St. Reymonta.
W obchodach brały udział zespoły ludowe, dzięki którym uczestnicy mogli podziwiać stroje ludowe, w tym charakterystyczne dla Mazowsza stroje łowickie.
Zdjęcia (4)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/