Izba Rolnicza otrzymała odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa dotyczącą zmiany przepisów związanych z uprawą traw jednorocznych, w szczególności w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”, praktyki „Uproszczone systemy uprawy”, tak aby trawy uprawiane na nasiona uznać za uprawę jednoroczną.
Ministerstwo przekazało, że zgodnie z zapisami Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wsparciem w ramach praktyki „Uproszczone systemy uprawy” nie może zostać objęta uprawa traw na gruntach ornych z uwagi na jej charakter, tj. prowadzenie w cyklu wieloletnim - standardowo stosowaną technikę uprawy. Zapisy w tym zakresie wymagały zaimplementowania do prawa krajowego, dlatego w rozporządzeniu w sprawie ekoschematów wskazano, że w przypadku praktyki „Uproszczone systemy uprawy” punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których są uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne. Wprowadzenie takiego zapisu wymagane było, z uwagi na zgodność z techniką legislacyjną, w której ważne jest stosowanie jednolitej terminologii.
W tym kontekście stwierdzono, że definicja traw lub innych zielnych roślin pastewnych określona została uprzednio w ustawie o Planie Strategicznym i oznacza „wszystkie rośliny zielne pastewne rosnące tradycyjnie na naturalnych pastwiskach lub łąkach, lub których nasiona są zazwyczaj zawarte w mieszankach nasion wysiewanych na pastwiskach lub łąkach”.
W nawiązaniu do powyższego poinformowano, że planuje się doprecyzowanie na poziomie regulacji krajowych, że punkty w ramach praktyki „Uproszczone systemy uprawy” nie są przyznawane w odniesieniu do gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa „wieloletnia” traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
Opracowanie: Paweł Dopierała
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/