Wapnowanie gleb priorytetem rządu

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim przedstawili na wspólnej konferencji prasowej programy priorytetowe dotyczące usuwania materiałów szkodliwych oraz ochrony gleb, które będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minister Ardanowski stwierdził, że „… programy finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyczynią się do realnej poprawy jakości gleb, co będzie miało pozytywny wpływ na rolnictwo”. Ich celem jest wsparcie działań regeneracyjnych gleb zakwaszonych w wyniku oddziaływania czynników antropogenicznych, czyli powstałych w wyniku działalności człowieka. Budżet programu planowany na lata 2019-2023 wynosić będzie 300 mln zł.

1

Tyle możemy przeczytać na oficjalnych stronach internetowych obu resortów. Nieco więcej rąbka tajemnicy uchyla redakcja topagrar.pl, która relacjonując konferencję podaje proponowane stawki dopłat w wysokości 300 – 100 zł /t czystego składnika w zależności od wielkości gospodarstwa (25 – 50 – 75 ha). Program, najprawdopodobniej koordynowany przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, miałby ruszyć w ciągu najbliższych 2-3 tygodni, aby po żniwach dotowane wapno mogło trafić na pola wymagające wapnowania.

Potrzeby wapnowania określają Stacje Chemiczno-Rolnicze na podstawie wyników badań próbek glebowych. Badanie takie jest ważne przez cztery lata. Z tego względu zachęcamy rolników, którzy nie posiadają aktualnych badań gleby, do pobrania próbek i przekazania ich do analizy już teraz, nie czekając na spiętrzenie zleceń po uruchomieniu programu.

Na informację o planach uruchomienia programu dotacji do wapnowania zareagował także Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych deklarując gotowość izb do realizacji tego programu jako zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Przypomnijmy, że Wielkopolska Izba Rolnicza w latach 2004-2009 realizowała ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu „Program rekultywacji gleb zakwaszonych” wydając na ten cel łącznie ponad 10 mln zł. Od tego czasu wielkopolscy rolnicy nie mieli możliwości skorzystania z dotacji do zakupu wapna nawozowego.

Kornel Pabiszczak

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ochrony; ; programu; Środowiska; wapnowanie; priorytetem; wapnowania; badań; próbek; wyniku; będzie; gospodarki; funduszu; środków; finansowane; dotacji; programy; minister; r;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »