W sprawie zawieszenia zastosowań kolejnych neonikotynoidów

burakiW dniu 13 marca 2017 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanowczy głos Polski podczas spotkania Stałego Komitetu Komisji Europejskiej ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz w zakresie niezawieszonych zastosowań trzech neonikotynoidów (imidachlopryd, chlotinaidyna i tiametoksam), które odbędzie się w Brukseli w dniach 22-23 marca br.

Zdaniem samorządu rolniczego, decyzje regulacyjne nie mogą być podejmowane na podstawie niezatwierdzonego projektu wytycznej w sprawie oceny ryzyka środków ochrony roślin dla pszczół, krytykowanego przez większość państw członkowskich. W tej sprawie polskie izby rolnicze interweniowały już w grudniu 2016 r., wraz z izbami rolniczymi z Węgier i Czech przesyłając pismo do Komisarza ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności V. Andriukaitisa, do wiadomości m.in. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także w listopadzie 2016 r. wspólnym pismem z innymi organizacjami rolniczymi do Podsekretarz Stanu w MRiRW Ewy Lech.

Komisja Europejska zapowiedziała, że w najbliższych dniach przedstawi konkretną propozycję restrykcji dla niezawieszonych zastosowań trzech neonikotynoidów (do ochrony roślin w Polsce kluczowe są zaprawy dla buraków cukrowych, ziemniaków i zbóż ozimych) do dyskusji państw UE w dniach 22-23 marca br., co oznacza, że Komisja chce podejmować decyzje na podstawie projektu wytycznej ws. pszczół. Takie postępowanie Komisji Europejskiej, zdaniem izb rolniczych, podważa zaufanie do praktyki regulacyjnej UE.

Samorząd rolniczy wyraził przekonanie, że stosowanie zapraw z grupy neonikotynoidów znacząco zmniejsza zużycie środków chemicznych, co mniej obciąża środowisko i zmniejsza koszty produkcji, co np. ewidentnie widać w ochronie rzepaku ozimego w Polsce bez tych zapraw. Ponadto, czołowi polscy naukowcy prognozują podobny scenariusz w przypadku innych upraw, do ochrony których jeszcze dostępne są zaprawy. Stąd, w imię rozwoju integrowanej ochrony roślin – pożądanej również z punktu widzenia bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin dla pszczół – oraz troski o konkurencyjność polskiego rolnictwa, nie można pozwolić na wycofanie zapraw dla buraków cukrowych, ziemniaków i zbóż ozimych na podstawie niewiarygodnych kryteriów regulacyjnych.

Przedstawiając powyższe zwrócono się o uwzględnienie wniosku samorządu rolniczego podczas prezentowania polskiego stanowiska na spotkaniu Stałego Komitetu Komisji Europejskiej ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.


Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

buraki
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ochrony; roślin; zastosowań; sprawie; komisji; rozwoju; podstawie; dniach; Żywności; neonikotynoidów; środków; projektu; decyzje; wytycznej; zbóż; polskiego; rolniczymi; &nd;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »