Prezentacja wyników opracowania „Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi w Parlamencie Europejskim oraz promocja jego angielskiej wersji - "Rural Poland 2018. The Report on the State of Rural Areas

 

Miło nam poinformować, że dziś (28. listopada 2018 roku), w Parlamencie Europejskim odbędzie się prezentacja wyników raportu "Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi" i promocja angielskiej wersji opracowania.
 
Jak zmienia się struktura ludności wsi, z czego żyje polska wieś i jaki jest zakres wiejskiego ubóstwa? Jakie są główne problemy społeczne i jak wygląda „polityczna mapa wsi”? Na czym polegają główne przemiany w polskim rolnictwie, jak przebiegają procesy integracji europejskiej na obszarach wiejskich i jakie są tego rezultaty? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w publikacji "Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi", która jest już dostępna na naszej stronie również w angielskiej wersji językowej.
 
Niezmiennie od 2000 r. opracowanie „Polska wieś 2018. Raport o stanie wsi” Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa cieszy się zainteresowaniem i uznaniem czytelników, ponieważ w sposób kompleksowy analizuje i upowszechnia wiedzę o sektorze rolnym i polskiej wsi. Kolejna 10. edycja zbiega się z jubileuszem 30-lecia FDPA, która jest sponsorem i wydawcą tej unikatowej serii wydawniczej. Tegoroczna edycja ma także szczególny charakter, gdyż zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.
Hasło „zrozumieć wieś”, jak podkreśla Prof. dr hab. Jerzy Wilkin, inicjator i redaktor tego unikatowego przedsięwzięcia, jest naczelnym metodologicznym i edytorskim kierunkowskazem. Nie jest to łatwe zadanie, bo i materia jest niezwykle skomplikowana. Dlatego autorzy i współtwórcy raportu należą do czołowych badaczy zjawisk zachodzących na obszarach wiejskich, a ich wiedza i wyniki badań pomagają zrozumieć najważniejsze zjawiska ludnościowe, gospodarcze, polityczne i społeczne kształtujące dziś oblicze polskiej wsi.
 
Kontynuowany jest proces zmniejszania się dystansów rozwojowych dzielących wieś i miasto, co obrazują najważniejsze wskaźniki charakteryzujące poziom rozwoju społeczno-gospodarczego, a także upodabnianie się poglądów politycznych, aspiracji edukacyjnych, wzorców konsumpcji, czy sytuacji demograficznej dla wsi i reszty kraju.
Jak podkreśla prof. Jerzy Wilkin podsumowując rys historyczny zamykający tegoroczną edycję raportu, w całym 100-letnim okresie wolnej Polski, czas po wejściu Polski do UE w 2004 r. to najkorzystniejsze dla rolników i mieszkańców wsi lata w całej historii polskiej wsi i rolnictwa. Członkostwo w UE wprowadziło rewolucyjne zmiany w uwarunkowaniach rozwoju polskiego rolnictwa, w polityce rolnej, kondycji ekonomicznej gospodarstw i warunkach życia ludności wiejskiej.
Wymiar informacyjny i publikacja w dwóch wersjach językowych przesądza o unikalnym charakterze publikacji. Obie wersje językowe są udostępnione bezpłatnie na stronach internetowych FDPA.
 
ENG - "RURAL POLAND 2018. THE REPORT ON THE STATE OF RURAL AREAS": https://www.fdpa.org.pl/rural-poland-2018
PL - "POLSKA WIEŚ 2018. RAPORST O STANIE WSI" DO POBRANIA: https://www.fdpa.org.pl/polska-wies-2018
KONTAKT Z REDAKTORAMI NAUKOWYMI RAPORTU: polskawies@fdpa.org.pl
PL - SYNTEZA „POLSKA WIEŚ 2018.RAPORT O STANIE WSI”: https://www.fdpa.org.pl/uploads/polska_wies_2018_synteza.docx
 
Agenda of the meeting 28
 
November 2018, 13:00
 
 
 
Venue:
 
Interpretation:
 
 
 
Brussels, European Parliament, room JAN 2Q2
Polish, English
 
Programme:
Refreshments
13.00
Introduction
Dr Czesław Siekierski, Chairman of the Committee on Agriculture and Rural Development, European Parliament
 
13.15
 
The most important social and economic changes in rural areas in the context of the “Polish rural areas 2018” report
prof. dr hab. Jerzy Wilkin, PAN Institute of Rural and Agricultural Development,
 
13.45
 
OECD Rural Policy Reviews: Poland 2018
Dr Jose Enrique Garcilazo
 
14.15
 
Polish experiences, what conclusions stem from them, and propositions for future policies
Dr Andrzej Hałasiewicz,
Vicechairman of the Board at FDPA
 
14.30
 
Questions, comments, discussion
 
14.50
 
Closing remarks, conclusions
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

TAGI:  ; stanie; raport; report; wersji; poland; angielskiej; "polska; rozwoju; polskiej; prezentacja; promocja; europejskim; parlamencie; conclusions; podkreśla; wilkin; ; polskiego; edycja; &b;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »