– Wszyscy, którzy choć trochę znają Zjednoczone Emiraty Arabskie są pod wrażeniem ogromnych zmian, jakie się dokonały w ciągu mijających stu lat od urodzin szejka Zayeda, twórcy państwa – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski na Polsko-Emirackim Forum Biznesu.
– Polska jest krajem, którego możliwości produkcji żywności są bardzo duże, a pewną naszą przewagą jest to, że mamy żywność, która jest produkowana z poszanowaniem środowiska, w jakim jest wytwarzana. Jest to żywność produkowana w sposób zrównoważony z poszanowaniem przyrody, bioróżnorodności – zwrócił uwagę szef polskiego resortu rolnictwa.
Zjednoczone Emiraty Arabskie pozostają jednym z priorytetowych krajów we współpracy i promocji polskiego sektora rolno-spożywczego z uwagi na stałe zainteresowanie przedsiębiorców ekspansją w krajach Zatoki. Potwierdza to liczna obecność polskich podmiotów gospodarczych biorąca udział w dzisiejszym forum. ZEA postrzegane są również jako rynek umożliwiający lokowanie produktów na rynkach krajów ościennych.
– Możemy znacznie rozwinąć wymianę handlową produktami rolno-spożywczymi. Mamy wiele do zaoferowania konsumentom ZEA. Polska żywność spełnia najwyższe światowe standardy. Razem musimy się zastanowić jakie działania podjąć, by ta wymiana była większa – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.
Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska może jeszcze przez dziesiątki lat rozwijać produktywność swojego rolnictwa, nie pogarszając środowiska, w którym się to dzieje. Do tego jednak potrzebne są inwestycje.
– Realizując wspólne projekty rozwoju rolnictwa możemy współpracować, uczestniczyć w globalnym rozwiązywaniu problemów głodu na świecie. I do takiej szerszej współpracy chcę wszystkich państwa zachęcić – zaapelował minister Ardanowski
Zjednoczone Emiraty Arabskie są drugim, po Arabii Saudyjskiej, największym partnerem gospodarczym i handlowym Polski na obszarze krajów Rady Współpracy Państw Zatoki. W 2017 r. wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych na rynek ZEA wyniosła blisko 85 milionów EUR, co stanowiło 11. procentowy wzrost w stosunku do roku 2016. Głównymi produktami eksportowymi pozostają słodycze i papierosy. Natomiast w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku eksportowaliśmy przede wszystkim wyroby piekarnicze: herbatniki, wafle oraz przetwory mleczne: sery i twarogi.
Dzisiejsze Forum zorganizowane zostało przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu we współpracy z Ambasadą Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/