Plantatorzy podsumowali rok

protest bydgoszcz

Przedstawiciele Rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Gostyniu spotkali się, by omówić miniony rok oraz plany na kolejny sezon. Spotkanie poprowadzili Andrzej Kubiak, zarówno prezes Rejonowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Gostyniu i wiceprezes Okręgowego ZPBC w Lesznie oraz Antoni Grzebisz, członek zarządu okręgowego i regionalnego związku.

Kampania produkcyjna 2013/2014 w gostyńskiej cukrowni rozpoczęła się 18 września 2013 r., a zakończyła 10 stycznia. Średnio z hektara uzyskano 57 ton buraków i 10,3 ton cukru. Wynik ten powinien cieszyć z uwagi na fakt, że prognozy po zimnej wiośnie nie były wcale pozytywne. – Ten rok na początku wiosny był trudny, mieliśmy szereg problemów z uwagi na opady deszczu i wiele plantacji uległo zagęszczeniu czy nawet zniszczeniu. Niektóre musiały zostać zaorane – tłumaczy Antoni Grzebisz, członek zarządu Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lesznie. Optymalne jesienne warunki atmosferyczne spowodowały, że w październiku i listopadzie poprawiła się jakość plonów buraka. Wzrosła polaryzacja. Dzięki sprzyjającej aurze nie było również problemów z wykopem, załadunkiem i transportem surowca. Zasady, na jakich w minionej kampanii współpracowali ze sobą plantatorzy z producentami cukru, nie różniły się znacznie od poprzednich. Rolnicy mieli możliwość wybrania jednej z dwóch opcji zapłaty za buraki: gwarantowana płatność od razu lub podział nadwyżki ceny referencyjnej cukru.

Więcej w obecnym wydaniu „Wieści Rolniczych”.

Dorota Jańczak

Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl

125ml milk

protest bydgoszcz
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: buraka; cukrowego; okręgowego; plantatorzy; plantatorów; związku; ; antoni; zarządu; członek; ; problemów; ; równie;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »