Przypominamy o trwającym Konkursie kulinarnym „Od zapustów do zielonych świątek”. Konkurs trwa do 31 maja. Ostatecznym terminem na przesłanie zgłoszenia będzie 3 czerwca 2021 roku. Więcej szczegółów oraz regulamin Konkursu znajdą Państwo pod adresem: Od zapustów do zielonych świątek - konkurs kulinarny.
Poniżej przedstawiamy wybrane prace wraz z przepisami. Lista zgłoszeń będzie aktualizowana o kolejne zgłoszenia.
ZAPUSTY
„Róże karnawałowe” – KGW Ryczywół nad Flintą
"Przepis:
Składniki: 25 dkg mąki, 3 żółtka, 1 białko, 1 łyżka cukru, 2 łyżki kwaśnej śmietany, 1 łyżka oliwy, 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia.
OPIS SPOSOBU WYKONANIA:
Zagnieść ciasto z mąki, jaj, cukru, oliwy i proszku - twarde jak na pierogi. Wybijać (wyrabiać, by zrobiły się pęcherzyki) przez 20 minut. Rozwałkować cienko na 1-2 mm. Wykrawać trzy wielkości kółek (np. 1 kółko - średnica szklanki; 2 kółko - średnica literatki; 3 kółko - średnica kieliszka). Każdy krążek naciąć w kilku miejscach (preferowanych 6 nacięć). Następnie nakładać nacięte krążki na siebie (od największego do najmniejszego). Po nałożeniu przydusić na środku ciasta placem tak, aby trzy krążki skleiły się (to bardzo ważne, ponieważ zapobiega rozklejeniu się róż podczas smażenia). Tak przygotowane surowe róże smażyć na rozgrzanym głębokim tłuszczu (najlepiej olej ze smalcem - proporcja pół na pół; dawniej do smażenia używano smalcu i ceresu, czyli roślinnego tłuszczu jadalnego - według przepisu babci Sefci). Uwaga! Róże włożyć do tłuszczu najmniejszym kółkiem. Obrócić po zarumienieniu. Czas smażenia taki, aby róże przybrały złotawy kolor. Wyjąć z tłuszczu łyżką cedzakową i odsączyć ciasteczka na ręczniku papierowym. Po wystygnięciu posypać cukrem pudrem, a w środek wypieczonej róży nałożyć powidła śliwkowe (preferowane) lub marmoladę. SMACZNEGO!”
„Domowe pączki na tłusty czwartek” - KGW w Sobótce
"Przepis:
Składniki: 2 szklanki mąki, ½ szklanki cukru, ½ kostki masło, 15 dag drożdży, 6 żółtek, ½ szklanki oleju, 1 kg mąki.
Wykonanie: mleko, cukier i masło podgrzać do rozpuszczenia masła. Drożdże rozrobić na płyn z odrobiną cukru, następnie dodać olej i żółtka, na koniec dodać naprzemiennie mleko z mąką. Ciasto wyrobić. Formować pączki, nadziewać marmoladą lub innym nadzieniem. Pączki smażyć na tłuszczu (olej i smalec po połowie), po upieczeniu pączki można polukrować. Z przepisu wyjdzie ok 50 pączków."
„Chruściki” – Pani Ewelina z Woszczkowa
„Przepis:
Składniki: 5 żółtek, ¼ litra kwaśnej śmietany, ¼ łyżeczki proszku do pieczenia, ½ kg mąki tortowej,1 łyżka spirytusu.
Wykonanie: zarobić ciasto luźne, wyłożyć na stolnicy, rozwałkować i wycisnąć chrusty w kształcie przypominające romb i wycinamy na środku pasek, przez który przekładamy ciasto i formujemy chruściki, które wrzucamy na rozgrzany tłuszcz. Wystygnięte posypujemy cukrem pudrem.”
WIELKI POST
„Szagówki z zasmażaną kapuchą” - KGW w Górzenku
"Przepis:
Szagówki: 1 kg ugotowanych ziemniaków, 200 g mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 jajka i szczypta soli.
Ziemniaki ugotowane przepuścić przez praskę. Wyłożyć je na stolnicę, następnie dosypać obie mąki, wbić jajka i zagnieść ciasto. Ciasto podzielić na kilka mniejszych części i kulać wałki (nie za cienkie). Następnie ciąć wałki na ukos czyli „na szagę”. Ciasto i nóż podsypywać mąką. Wrzucamy kluski powoli do gotującej się wody (partiami). Po wypłynięciu gotować szagówki przez 2 minuty i wyjąć łyżką cedzakową. Podawać z zasmażaną kapustą.
Kapucha zasmażana:1 kg kapusty kiszonej, 2 czubate łyżki smalcu, 1 średnia cebula, 1 łyżka mąki.
Kapustę gotować do miękkości z zielem angielskim i liściem laurowym. Na patelni przysmażamy na 2 łyżkach smalcu drobno pokrojoną cebulkę i dodajemy 1 łyżkę maki. Po podsmażeniu w/w produkty dodajemy do kapusty. Mieszamy razem i próżymy przez ok. 20 minut, doprawić pieprzem i solą do smaku."
Zupa „Ślepy śledź” – KGW w Studzieniu
„Składniki: 4 płaty śledziowe solone, 0,5 l śmietany 30%, 1l wody, 2 łyżki cukru, 3 łyżki octu, 6 szt. ziela angielskiego, 4 szt. liści laurowych, cebula, jabłko.
Wykonanie:
- Płaty śledziowe moczymy w mleku z nadmiaru soli.
- Gotujemy wodę z octem, cukrem i przyprawami. Kwaśność wody przygotowujemy według własnego smaku. Jeśli lubimy bardziej kwaśne, dodajemy więcej octu.
- Gotujemy przez chwilę żeby przeszło przyprawami. Studzimy.
- W międzyczasie cebule kroimy w drobną kostkę i zasypujemy łyżką cukru. Aby pościło sok.
- Następnie ucieramy lekko pałką.
- Do utartej cebuli dodajemy wystudzoną zalewę i śmietanę.
- Dokładnie mieszamy.
- Jabłko obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę
- Dodajemy jabłko do zupy.
- Dodajemy płaty śledziowe i pozostawiamy na 2-3h do,,przegryzienia się ‘’składników.
- Podajemy z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach."
„Pyry z gzikiem” – KGW Rusko
„Składniki: 1 kostka sera półtłustego, 0,5 szklanki śmietany gęstej 18%, 1 mała cebula, garść szczypiorku, sól, pieprz, 1 kg ziemniaków.
Wykonanie: ser rozgniatamy widelcem bardzo dokładnie i mieszamy ze śmietaną, po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodajemy cebule pokrojoną w drobną kostkę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku na koniec posypujemy szczypiorkiem. Ziemniaki szorujemy, myjemy i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie.”
„Pyry z gzikiem” – Pani Małgorzata z Nowieczek
„SKŁADNIKI:
- kilka pyrek,
- 1 kostka białego sera – twarogu śremskiego,
- 200ml śmietany 30% śremskiej,
- pół cebuli średniej wielkości,
- świeży szczypiorek,
- sól,
- pieprz,
- olej lniany wielkopolski.
PRZYGOTOWANIE: Pyry umyć, ugotować w mundurkach. Cebulę drobno pokroić, dodać do twarogu i śmietany, dodać posiekany szczypiorek wg uznania, doprawić solą i pieprzem do smaku, wszystko razem wymieszać. Podawać z pyrami w mundurkach, według uznania można polać olejem lnianym wielkopolskim. Czas przygotowania około 30 minut. Smacznego!”
WIELKANOC
„Biała od Michała” - Pan Michał z Lednogóry
"Przepis:
Składniki: mięso wieprzowe 10 kg (łopatka, boczek, szynka), zimna woda ok. 1l, peklosól 17 dag, sól, pieprz, majeranek suszony, czosnek ½ główki, jelita wieprzowe 1,2m na 1 kg mięsa, sznurek bawełniany.
Jelita wieprzowe tniemy na odcinki ok. 55cm, na jednym końcu zawiązujemy pętelek.
Mięso kroimy na kawałki od 5 cm, dodajemy peklosól, dokładnie mieszamy i pozostawiamy na 24 h. w lodówce. Następnego dnia mięso mielimy na dużych oczkach (ok. 10 mm). Dodajemy zmiksowany na gładką masę czosnek, sól, pieprz, majeranek. Wlewamy zimną wodę (jeżeli masa jest zbyt zbita dodajemy jeszcze wody). Wszystko dokładnie mieszamy. Wyrabiamy mięso ok. 30 minut aż mięso będzie kleiste. Napełniamy flak (wcześniej namoczony) wyrobioną mięsną masą, na końcu zawiązujemy sznurek. Skręcamy odcinki kiełbasy od 10 do 15 cm długości."
„Świąteczny pasztet z selera z orzechami włoskimi” - KGW w Lednogórze
"Przepis:
Składniki: 2 duże selery, 2 duże cebule, 10 dag orzechów włoskich, 1 szkl. bułki tartej, 4 jaja, 10 dag masła, 5-6 szt. Grzybów suszonych, garść suszonej żurawiny, 1 szkl. wody, przyprawy: sól i pieprz.
Wykonanie: Selery ścieram na tarce o grubych oczkach. Obraną cebulę kroję w kostkę. Do garnka wlewam wodę i dodaję: masło, cebulę, grzyby pokrojone w drobną kostkę. Następnie dodaję seler, doprawiam solą i pieprzem. Całość gotuję pod przykryciem na wolnym ogniu przez 1 godzinę. Do wystudzonej masy dodaję bułkę tartą, 4 żółtka, żurawinę i orzechy (połowa porcji orzechów została wcześniej zblendowaną, a druga połowa drobno posiekana). Po wymieszaniu dodaję ubitą pianę z białek i delikatnie mieszam aby pasztet był puszysty. Masę wylewam do posmarowanej masłem i posypanej bułką tartą formy (korytko) lub formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę ok. 1 godziny w temp. 1800C."
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/