O drugiej dopłacie do materiału siewnego

ziarnoRealizując wniosek zgłoszony podczas IV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie ponownego ubiegania się o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przez rolników dotkniętych klęską wymarznięć, 23 czerwca 2016 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o jednoznaczną interpretację, czy jeśli rolnik wysiał materiał jesienią, a uprawy wymarzły i siał ponownie używając materiału kwalifikowanego czy elitarnego - na oba może dostać dopłatę?

Sprawa dotyczy sytuacji, w której rolnikowi poszkodowanemu przez przymrozki (starty udokumentowane protokołem komisji szacującej powołanej przez Wojewodę) odmówiono przyznania dopłaty do materiału siewnego. Agencja Rynku Rolnego swoją odmowną decyzję argumentuje faktem, iż w protokole stwierdzono, że starty nie przekroczyły 30%.

Z kolei rolnikom z miejscowości, w których tych komisji nie powołano, a którym Wójt wydał zwykłe zaświadczenie o wystąpieniu przymrozków w uprawach, Agencja przyjęła wnioski, mimo że nie ma w nich mowy o przekroczeniu 30% start w gospodarstwie.

Dlatego też, z uwagi na zbliżający się termin składania wniosków, Zarząd KRIR wniósł do MRiRW o pilną interwencję w tej sprawie, tym bardziej, że w „Warunkach uzyskania dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis w rolnictwie” nie ma wymogu przekroczenia progu 30% start w gospodarstwie.

 


Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

ziarno
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: materiału; siewnego; dopłaty; kategorii; elitarny; komisji; zarząd; rolniczych; kwalifikowany; drugiej; krajowej; agencja; zwykłe; wydał; wystąpieniu; zaświadczenie; go;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »