Atrakcyjna stawka za jednego odebranego warchlaka, dodatkowe finansowe premie za racjonalne zużycie paszy, 12 000 złotych miesięcznego dochodu na rękę dla hodowcy - to najważniejsze założenia nowej propozycji tuczu kontraktowego CEDROB S.A., którym spółka chce pozyskać kolejnych hodowców trzody chlewnej i zdobyć rynek wieprzowiny.
Jako pierwsi z nową ofertą zapoznali się rolnicy części województwa kujawsko-pomorskiego. To dla nich, w drugiej połowie listopada, firma wraz ze Starostwem w Rypinie przygotowała spotkanie informacyjne połączone ze szkoleniem z zakresu żywienia świń, które poprowadził prof. dr hab. inż. Daniel Korniewicz.
Wśród osób, które odpowiedziały na zaproszenie CEDROB S.A. znaleźli się nie tylko hodowcy trzody chlewnej, ale też rolnicy, którzy zastanawiają się nad zmianą profilu własnego gospodarstwa i szukają dochodowej ku temu możliwości. Wydaje się, że część z nich w propozycji CEDROBu na pewno znajdzie to czego szuka. Oferta zawiera bowiem szereg korzystnych dla rolników zapisów.
Przyszłość polskiego rolnictwa to nowoczesność
Od początku ubiegłego roku, po przejęciu większościowego pakietu akcji Polskiego Koncernu Mięsnego Duda, CEDROB S.A. konsekwentnie realizuje swoją działalność w obszarze mięsa czerwonego. W związku z systematycznym rozwojem marki i stale zwiększającym się zapotrzebowaniem na mięso wieprzowe, firma zdecydowała się wyjść z nową propozycją.
- Firm multimięsnych jest na rynku coraz więcej. Chcemy kopiować najlepszych i przenosić dobre wzorce na nasz lokalny grunt – tłumaczy decyzję o uruchomieniu nowego projektu prezes CEDROB S.A., Andrzej Goździkowski. - Nowoczesność to przyszłość polskiego rolnictwa a, że mamy bardzo dobre warunki do hodowli, namawiam Państwa, byście zechcieli być nowocześni
.
Sprawdzony materiał hodowlany to połowa sukcesu
Inicjatywa CEDROB S.A. to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie, które ma być realizowane w myśl przyjętej przez firmę lata temu misji zakładającej zamknięty obieg produkcji.
- W powiecie lipieńskim już trwają zaawansowane rozmowy w sprawie budowy stacji loch na 5000 sztuk, która będzie zaopatrywać tutejszych producentów w warchlaki. Podobne rozmowy już się rozpoczęły w dwóch innych miejscowościach –wyjaśnia prezes Andrzej Goździkowski.- Będziemy mieć dobrego warchlaka, dlatego szukamy dobrego hodowcy.
To właśnie warchlaki o stabilnej i sprawdzonej genetyce mają być filarem nowego projektu CEDROB S.A.
- To, co nas wyróżnia spośród konkurencji to sprawdzony materiał hodowlany – dodaje Mirosław Bodek, dyrektor CEDROB PASZE, marki, która będzie się zajmowała realizacją projektu. - W przyszłości będziemy stawiać na jeszcze lepszą genetykę, by ograniczyć upadki zwierząt a przez to zwiększyć zyskowność całego przedsięwzięcia.
CEDROB S. A. oferuje i …oczekuje
Realizacja projektu zakłada zawarcie wieloletniej umowy trójstronnej między rolnikiem, spółką CEDROB S.A. i bankiem. W ramach współpracy CEDROB S.A. ma regularnie dostarczać rolnikowi warchlaki, paszę, gwarantować opiekę weterynaryjną, leczenie, niezbędne leki, ale przede wszystkim zabezpieczać ciągłość hodowli.
Wkładem hodowcy ma być wybudowanie obiektu tuczarni dla 2000 sztuk trzody chlewnej finansowanego preferencyjnym kredytem. Zazwyczaj rolnicy, którzy przystępują do tego typu przedsięwzięcia muszą posiadać co najmniej 20- procentowy wkład własny, a do tego wykazać odpowiednie zabezpieczenie dla udzielonego kredytu. W tym wypadku osoba zainteresowana współpracą z CEDROB S.A. nie musi wnosić wkładu własnego – wystarczy, że dysponuje nieruchomością, na której chce wybudować chlewnię.
Uwzględniając średnie ceny rynkowe dla tego typu nieruchomości przyjęto,że nowoczesny, w pełni wyposażony obiekt tuczarni można wybudować za kwotę 1 600 000 zł brutto.
Już teraz widomo, że o przystąpienie do projektu realizowanego przez CEDROB S.A. ubiegają się dwa największe polskie banki PKO BP i Pekao S.A.
To nie jedyna pomoc, jaką spółka CEDROB kieruje do swoich Klientów już na starcie. Przewiduje, między innymi, wsparcie w uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę, czy szkolenia.
Propozycja warta rozważenia
55 złotych podstawy za każdego odebranego tucznika, comiesięczne zaliczki na poczet umowy tuczu - to tylko niektóre korzyści, jakie może uzyskać każdy hodowca współpracujący z CEDROB S.A.
Dodatkowo, spółka premiować będzie te osoby, które racjonalnie gospodarują paszą. Ci, którzy wykorzystają ją na poziomie poniżej 2,8 kg na 1 kg przyrostu wagi żywca otrzymają dodatkową premię.
Według szacunków, po poniesieniu wszystkich kosztów związanych z kredytem i utrzymaniem budynku tuczarni zysk hodowcy będzie się kształtował na poziomie 12 000 zł miesięcznie.
Powodzeniu realizacji projektu tuczu kontraktowego sprzyja też wsparcie przedstawicieli rządu i lokalnych samorządów. Słowem - wiele wskazuje, że nowa inicjatywa polskiego potentata branży drobiarskiej, i do tego objęta jego gwarancją, warta jest rozważenia.
FOT:
Pierwsze z cyklu spotkań informacyjnych w sprawie nowego projektu odbyło się w Rypinie 21 listopada (na zdjęciu: prezes CEDROB S.A. Andrzej Goździkowski – trzeci od lewej oraz od lewej: starosta rypiński Zbigniew Zgórzyński, prof. dr hab. inż. Daniel Korniewicz i Mirosław Bodek dyrektor CEDROB PASZE