Przy współpracy i zaangażowaniu Związku Szkółkarzy Polskich oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa został opracowany i wydany przez Agencję Promocji Zieleni Sp. z o.o. „Terminarz oceny zdrowotności roślin”.
„Terminarz” jest dedykowany dla producentów ozdobnego materiału szkółkarskiego, aby wspomóc podmioty profesjonalne, w szczególności te upoważnione do samodzielnej oceny zdrowotności roślin i wydawania paszportów roślin, w zakresie wykonywania lustracji ozdobnego materiału szkółkarskiego. Zawiera karty oceny zdrowotności roślin dla następujących rodzajów:
- iglaste – Abies, Cedrus, Larix, Picea, Pinus, Pseudotsuga, Tsuga,
- liściaste – Acer, Aesculus, Amelanchier, Betula, Carpinus, Castanea, Chaenomeles, Cornus, Corylus, Cotoneaster, Crataegus, Cydonia, Fagus, Juglans, Lagerstroemia, Lavandula, Liquidambar, Malus, Mespilus, Morus, Photinia, Platanus, Poaceae, Populus, Prunus, Pterocarya, Pyracantha, Pyrus, Quercus, Rosa, Rubus, Salix, Sorbus, Tilia, Ulmus, Vaccinium, Vitis.
Opracowane we współpracy ZSP i PIORiN karty mają formę ułatwiającą ich użytkowanie, przy zapewnieniu możliwości rejestrowania wszystkich niezbędnych danych o wykonanych ocenach zdrowotności roślin, które są weryfikowane przez Inspekcję w ramach nadzoru nad działaniami podmiotów profesjonalnych. Oprócz kart oceny w „Terminarzu” znajdują się również:
- podstawowe informacje na temat paszportyzacji i wynikających z niej obowiązków,
- wskazania co do terminu, w którym określone rośliny najlepiej kontrolować,
- wyczerpujące opisy agrofagów, w podziale na kwarantannowe i regulowane agrofagi niekwarantannowe (RAN), z informacją o wymaganiach szczególnych, w tym pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych,
- podpowiedzi co jeszcze szkółkarz powinien sprawdzić lub zrobić w ramach ochrony szkółki oraz charakterystykę najbardziej powszechnych szkodników i chorób roślin ze wskazaniem środków prewencji i zwalczania.
Terminarz jest napisany prostym językiem – można łatwo i efektywnie z niego korzystać, a przy tym zawiera dużo praktycznej i przydatnej w szkółce wiedzy, także spoza zakresu obowiązkowych ocen zdrowotności.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/