Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk był gościem powiatowej edycji „Bitwy Regionów” w Troszynie koło Ostrołęki.
Promocja polskich produktów
– Dla powiatu ostrołęckiego VII edycja „Bitwy Regionów” to doskonała okazja, aby promować polskie, regionalne produkty i wymieniać się doświadczeniami – zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk.
Wicepremier podkreślił, że bardzo ważną rolą Kół Gospodyń Wiejskich jest włączanie się w promocję polskich produktów żywnościowych. Dodał, że zwłaszcza w obecnych, niespokojnych czasach ważne jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego, a to zapewniają nam polscy rolnicy dzięki swej ciężkiej pracy. Dlatego ważne jest, aby wspierać patriotyzm zakupowy i gospodarczy.
Atrakcje podczas pikniku
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu ostrołęckiego na powiatową edycję konkursu „Bitwa Regionów” w Troszynie przygotowały mnóstwo regionalnych przysmaków. Wśród nich, na 28 stoiskach znalazły się przepysznie wyglądające, a jeszcze lepiej smakujące: rejbaki, pierogi, ciasta, pieczony drób, wędliny, miody, marynowane grzyby czy piwo kozicowe.
Było też inne atrakcje – występy folklorystyczne i atrakcje dla najmłodszych.
– Ważne jest to, że budujemy wspólnotę. Ważne, by nie tylko siedzieć w domu przed telewizorem, przed komputerem, ale aby wspólnie coś stworzyć. I to Koła Gospodyń Wiejskich są znakomitym narzędziem – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas niedzielnego festynu w Troszynie.
O „Bitwie Regionów”
Celem kulinarnego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” jest promocja polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru i polskiej żywności oraz szerzenie patriotyzmu konsumenckiego. „Bitwa Regionów” corocznie skupia setki KGW i stowarzyszeń.
W tym roku konkurs przebiega w trzech etapach:
- etap I – wszystkie KGW, które prawidłowo przesłały zgłoszenie online, biorą udział w powiatowych piknikach z PRODUKTEM POLSKIM;
- etap II – 10 KGW, które zdobyły najwyższą liczbą punktów wg listy rankingowej w danym województwie, biorą udział w półfinałach wojewódzkich;
- etap III – 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w etapie II konkursu, wezmą udział w ogólnopolskim finale.
W ramach wszystkich trzech etapów zaplanowanych jest łącznie 257 wydarzeń, w tym 240 powiatowych, 16 wojewódzkich i 1 ogólnopolski finał. Gospodynie z KGW podczas pikników zaprezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy będą je oceniać wg kryteriów wskazanych w regulaminie.
Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce
– W Polsce mamy już ponad 11 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich i ponad 300 tysięcy osób w nich zrzeszonych. W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować za tak aktywne i skuteczne włączanie się w promocję polskiej żywności – powiedział szef resortu rolnictwa.
Zdjęcia (14)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/