PRODUCENT: Polski
Jednostka miary:: szt.
Opis nawozu antymech do trawnika
Siarczan żelaza występuje w formie rozpuszczalnego pudru, ale ma tendencję do zbrylania się. Gdy tak się stanie, nawóz wystarczy jedynie rozkruszyć.
Zbrylanie jest procesem całkowicie naturalnym i nie ma wpływu na jakość preparatu.
Siarczan żelaza to preparat idealnie sprawdzający się w roli nawozu, kóry ma zdolność całkowitej likwidacji mchu z trawnika, a także zapobiega jego występowaniu w przyszłości.
Preparat można stosować także w ogrodnictwie jako źródła żelaza i siarki w przypadku niewłaściwej kwasowości gleby. Sprawdza się w przypadku roślin z niedoborem żelaza, m. in. rododendronów.
Środek ma także szereg innych zalet, m. i.n. pobudza system odpornościowy roślin, przeciwdziałając tym samym wielu chorobom traw, takich jak pleśń śniegowa czy zgorzel podstawy źdźbła. Stosowany jest również w leczeniu chlorozy żelaza, czyli choroby roślin wynikającej z niedoboru żelaza. Choroba przejawia się żółknięciem liści i przeważnie występuje na glebach o zbyt wysokm pH w stosunku do uprawianych roślin. Często dotyczy roślin kwaśnolubnych uprawianych na glebach zasadowych.
Środek do likwidacji mchu zaczyna działać w temperaturze od 0 st. C, dlatego nie powinno stosować się go zbyt wczesną wiosną, gdy zdarzają się jeszcze przymrozki.
Siarczan żelaza występuje w formie pylistego proszku rozpuszczalnego w wodzie.
Preparat barwi trawę na czarno (zazwyczaj po 2-3 dniach, ale może szybciej), co jednak nie powinno martwić, ponieważ świadczy to o działaniu preparatu. Efekt ustępuje jednak po kilku lub kilkunastu dniach, a martwy mech jest gotowy do zgarnięcia, na przykład za pomocą grabi. Mchu należy się pozbyć, gdyż nie nadaje się on do kompostowania.
Pamiętajmy również, że środek antymech można stosować tylko na trawniki. Nie powinniśmy stosować go zatem na twardych powierzchniach typu kostka, taras, dach czy mury, ponieważ może pozostawiać trudny do usunięcia brązowy nalot. Jak już jednak taki nalot powstanie, można spróbować usunąć go za pomocą 5% roztworu kwasu szczawiowego.
Preparat jest szkodliwy dla zwierząt, dlatego po jego zastosowaniu nie wolno wpuszczać zwierząt na trawnik przez przynajmniej 1 tydzień (w przypadku pastwisk termin ten wydłuża się co najmniej do 4 tygodni).
Wzór: FeSO4 x 7H2O
Parametry jakościowe siedmiowodnego siarczanu żelaza (II)
Fe2+: min. 19,5%
H2SO4: max. 0,5%
Stosowanie nawozu na mech
Preparat o działaniu kontaktowym.
Zaleca się stosować go od kwietnia do czerwca.
- posypowo: 2-4 kg / 100 m2
- za pomocą oprysku: 200 – 400 g / 5-8 l wody
- za pomocą konewki: 50 – 200 g / 10 l wody (wystarcza na ok. 10 m2).
Większą dawkę preparatu zaleca się stosować w przypadku zwiększonej ilości mchu, zwłaszcza rosnącego nad trawą.
Przed zastosowaniem siarczanu żelazowego zaleca się zrobienie testu na małym obszarze z wykorzystaniem 1% roztworu (10 g / 1 l wody).
Standardowo natomiast stosuje się 3% roztwór (na opryskiwacz o pojemności 15 litrów potrzeba 450 g preparatu), a w przypadku mchu wyjątkowo opornego – 5% roztwór.
Opakowanie siedmiowodnego siarczanu żelaza (II) : 25kg
Wydajność nawozu antymech do trawnika
- w przypadku 3% roztworu: 30 g / 1 l wody (1 litr roztworu wystarcza na 5 m2)
Problem z mchem na trawniku spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi przydomowego ogrodu. Powodów dużej ilości mchu na trawniku jest wiele. Należą do nich między innymi zbytnie zacienienie czy zakwaszenie. Pewne jest jednak to, że mech nie lubi żelaza, dlatego nawóz antymech zawierający siarczan żelaza to idealne rozwiązanie na zachwaszczony trawnik.
Jak stosować nawóz antymech?
Nawóz antymech, podobnie jak inne nawozy do trawników, to produkt działający powierzchniowo. Aplikuje się go poprzez spryskanie zamszonego fragmentu trawy 3% roztworem wodnym tego nawozu. Do spryskiwania można wykorzystać opryskiwacz ręczny, ale przy większych powierzchniach lepiej sprawdzi się opryskiwacz o nieco większej wydajności. Przy opryskiwaniu należy uważać, by kropelki nawozu padały wyłącznie na trawnik, a nie na inne powierzchnie. Jest to bowiem środek mogący spowodować rdzawe plamy na kostce, kamieniach, ścianach czy chodniku, dlatego w ich pobliżu należy zachować szczególną ostrożność, bo plamy z nawozu są niemal niemożliwe do usunięcia.
Nawóz antymech może być stosowany w całym okresie wegetacji, ale nie należy robić oprysków wczesną wiosną, gdy temperatura może jeszcze spadać poniżej zera. Siarczan żelaza zaczyna bowiem działać w temperaturach dodatnich, dlatego należy zaczekać aż przymrozki się zakończą. Po spryskaniu trawnika należy uważać, by nie wpuszczać na jego teren zwierząt przez co najmniej tydzień, gdyż jest on dla nich szkodliwy. Natomiast na terenach pastwisk okres ochronny przed wpuszczeniem zwierząt wydłuża się do nawet 4 tygodniu. Pierwsze efekty działania nawozu będzie widać po 2-3 dniach, kiedy to spryskany obszar zacznie czernieć. Sczerniały będzie nie tylko mech, ale i trawa, lecz to objaw normalny, który zaniknie po upływie kilku kolejnych dni. Natomiast mech pozostanie czarny i taki mech po kilku-kilkunastu dniach nadaje się do usunięcia.
Jak usuwać sczerniały mech?
Do usunięcia sczerniałego mchu najlepiej się nadadzą grabie z metalowymi końcówkami. Można próbować robić to również grabiami z plastikowymi końcówkami, ale może to być bardziej pracochłonne i wymagające większej siły. Dzięki metalowym grabiom będzie można dokładniej i sprawniej usunąć martwy mech. Usunięty mech należy wyrzucić, gdyż nie wolno go stosować w kompostowniku.
Dodatkowo do zestawu: Łopatka 250g GRATIS!!! (kolor wysyłany losowo)
UWAGA: Siarczan żelaza (II) działa szkodliwie po połknięciu. Działa drażniąco na skórę. Działa drażniący na oczy. Dokładnie umyć ręce po użyciu. Nie jeść, nie pić i nie palić podczas używania produktu. Stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy.
Komentowane
1 Dość eko-terroru!
Aktualności
2 Nowy członek zarządu w Janowie Podlaskim
Aktualności
3 Czekała na pieniądze za byki
Hodowla i Rybołóstwo
4 Prezes Fundacji Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA Szczepan Wójcik o wyzywaniach Wspólnej Polityki Rolnej
Aktualności
5 Zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce? Ucierpią ludzie i gospodarka
Hodowla i Rybołóstwo