Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek producentów ziemniaka, wystąpił do Wicepremiera Henryka Kowalczyka o zwiększenie limitu środków przeznaczonych na wypłatę dotacji przedmiotowych na pokrycie kosztów zwalczania organizmów szkodliwych, w tym na utylizację ziemniaków zakażonych bakteriozą pierścieniową.
W związku ze zwiększoną częstotliwością badań fitosanitarnych ziemniaków, przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach realizowanego „Programu dla Polskiego Ziemniaka” wykrywane są przypadki chorób kwarantannowych. Skutkuje to koniecznością utylizacji plonu. Z pewnością jest to sytuacja przejściowa, zakładana przez Program, a po wyeliminowaniu ognisk zakażeń Polska może stać się państwem wolnym od chorób kwarantannowych ziemniaka, co pozwoli producentom na łatwiejszy ich eksport do innych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Obecnie wielu producentów występuje o pokrycie strat związanych z utylizacją bulw ziemniaka, w związku z czym, wyczerpuje się limit środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa. Brak rekompensaty za niesprzedane i zutylizowane ziemniaki lub jej zmniejszenie może spowodować brak płynności finansowej w gospodarstwach. Rolnicy nie będą mogli wywiązać się ze zobowiązań wobec kontrahentów, banków, KOWR, KRUS oraz urzędów gmin.
Dzięki działaniom podjętym przez samorząd rolniczy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że po zakończeniu oceny wniosków w przedmiotowym zakresie złożonych w 2022 roku, kwota dotacji na dofinansowanie do utylizacji ziemniaków została zwiększona o 2 446 000 zł. Zmiana ta pozwoliła na zwiększenie współczynnika korygującego do wartości 0,7 co skutkuje podniesieniem kwoty dotacji dla każdego wniosku o dodatkowe 20%.
Zobacz również:
Czesława Klonowska
Kontakt do autora: wirpila@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/