Polska wieś staje się coraz mniej rolnicza, co widać w wielu wymiarach życia. Zmniejsza się udział rolnictwa w PKB, zmienia się struktura polskiego rolnictwa, a około 60% ludności wiejskiej nie ma już żadnego związku z produkcją rolniczą i użytkowaniem ziemi rolniczej.
Ocenia się, że obecnie zaledwie jedna trzecia mieszkańców wsi żyje głównie z rolnictwa, a i ta liczba z roku na rok maleje. Mimo to w rolnictwie wciąż występuje wysokie zatrudnienie – około 12,8 proc. (zatrudnionych w gospodarce).
Udział rolnictwa w produkcie narodowym brutto zmniejsza się i wynosi aktualnie około 3%. Zmniejsza się również jego udział w zasobach produkcyjnych kraju. Wciąż jest jednak jednym z kluczowych działów gospodarki, związanym z dostarczaniem dobra podstawowego, czyli zrywności oraz wielu dóbr i usług bardzo istotnych dla społeczeństwa.
Struktura polskiego rolnictwa też ulega zmianie. Zaobserwowano zmniejszenie się liczby gospodarstw rolnych, szczególnie tych najmniejszych – do 2 ha. Maleje też zbiorowość gospodarstw, które jeszcze niedawno uchodziły za średnie, a nawet duże – do 30 ha. Dochodowe mogą być jedynie gospodarstwa duże, natomiast te małe muszą łączyć działalność w rolnictwie z pracą poza nią. Znacznie ubyło też gospodarstw prowadzących chów krów, bydła i trzody chlewnej.
Źródło: Rolniczy Magazyn Elektroniczny
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl