W ostatnich latach wprowadzono istotne zmiany w przepisach regulujących działalność kół gospodyń wiejskich (KGW). Nowelizacje ustawy o kołach gospodyń wiejskich z 2018 r. oraz z października 2024 r. miały na celu uproszczenie procedur rejestracyjnych oraz określenie nowych obowiązków związanych z wpisem tych organizacji do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW), prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Zmiany te mają na celu uproszczenie rejestracji i poprawienie dostępu organizacji do wsparcia i środków pomocowych. Celem nowelizacji było również stworzenie bardziej przejrzystych i jednolitych zasad funkcjonowania kół gospodyń wiejskich w Polsce, co ma umożliwić lepsze wsparcie tych organizacji oraz ułatwić im dostęp do różnych form pomocy finansowej i organizacyjnej.
Wpis do rejestru – kto może i na jakich zasadach?
Koła gospodyń wiejskich, które prowadziły działalność na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub prawa o stowarzyszeniach, uzyskały możliwość wpisania się do KRKGW, nawet jeśli ich siedziba znajduje się w tej samej miejscowości, co już istniejące koło. Daje to większą elastyczność organizacjom, które do tej pory nie miały jasno określonych procedur prawnych, mogą teraz uzyskać wpis do rejestru na równych zasadach z nowo powstałymi kołami.
Nowe wymagania związane z przynależnością do związków
Od 22 października 2024r. wprowadzone przepisy nakładają na koła obowiązek wskazania w formularzu rejestracyjnym ich przynależności do związków rolników, kółek i organizacji rolniczych. Dotyczy to trzech poziomów organizacyjnych:
- Gminny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku,
- Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji rolniczych - jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku albo działało jako samodzielne koło na podstawie regulaminu rejestrowanego w wojewódzkim związku rolników, kółek i organizacji rolniczych,
- Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych - jeżeli działało jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego zrzeszonego w takim związku.
Podczas wypełniania wniosku o wpis (sekcja VI, pole nr 31), koło musi wskazać, w jakim związku jest zrzeszone lub zaznaczyć brak takiej przynależności, jeśli działa na innych podstawach prawnych. Jednocześnie przepis precyzuje, że pole nr 31 nie dotyczy kół działających dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Organizacje te nie muszą więc zaznaczać przynależności do związków rolniczych w tej części wniosku.
Obowiązek złożenia wniosku o wpis nowego koła
Koła gospodyń wiejskich, które dotychczas działały wyłącznie na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, są zobowiązane złożyć wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Podczas składania wniosku należy jako cel zgłoszenia zaznaczyć:,,Wpis nowego koła gospodyń wiejskich utworzonego na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich”. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty potwierdzające zgodność działalności koła z przepisami nowelizacji.
Odpowiednie dokumenty są dostępne w biurach powiatowych ARiMR oraz na stronie internetowej Agencji tutaj
Zachowanie statusu społeczno-zawodowej organizacji rolników
Koła gospodyń wiejskich, które działają na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich nie tracą statusu społeczno-zawodowej organizacji rolników. Pozostają nadal zrzeszone w odpowiednich związkach rolników (gminnym, wojewódzkim lub krajowym), jeśli wcześniej były członkiem takiego związku. W związku z tym wpis do KRKGW nie zmienia ich dotychczasowego statusu organizacyjnego.
Materiały źródłowe: ARiMR
Z autorem można skontaktować się poprzez adres e-mail: wirkol@wir.org.pl
Dominika Kołacka
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/