By uzyskać taką możliwość trzeba tylko wystąpić wcześniej do ARiMR o login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. W tym celu trzeba złożyć w "swoim" biurze powiatowym ARiMR specjalny wniosek, który jest "do pobrania" ze strony internetowej Agencji. Obecnie w biurach powiatowych nie ma wielu interesantów, zatem załatwienie tej sprawy i otrzymanie loginu i kodu dostępu odbędzie się bardzo sprawnie. Posiadając dostęp do systemu teleinformatycznego ARiMR można również dokonywać zmian w Rejestrze Zwierząt Gospodarskich. Login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR jest nadawany bezterminowo.
Wypełnienie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW czy płatności rolnośrodowiskowych przez Internet, nie jest trudne. Ubiegający się o dopłaty rolnik, po zalogowaniu się do systemu teleinformatycznego ARiMR, na ekranie komputera zobaczy wstępnie wypełniony przez Agencję wniosek o przyznanie mu płatności za 2013 rok. Tak jak w przypadku papierowego wniosku spersonalizowanego, w wersji elektronicznej, ARiMR także korzysta z informacji, które rolnik podał w ubiegłorocznym wniosku o przyznanie takich dopłat. Rolnikowi pozostaje wypełnienie załączników graficznych, na których trzeba "wyrysować" swoje działki rolne. Niewątpliwą ogromną zaletą wypełniania wniosku przez Internet jest to, że system podpowie od razu, gdzie mogły zostać popełnione błędy, podczas wypełniania wniosku. To z całą pewnością ułatwi poprawne ich wypełnienie. Ważne jest przy tym, że wypełnianego wniosku o przyznanie płatności nie trzeba od razu zatwierdzać, co jest równoznaczne z jego przekazaniem do Agencji. Można go sobie zapisać, ponownie przejrzeć w późniejszym terminie i wprowadzić ewentualne poprawki czy uzupełnienia i dopiero wtedy zatwierdzić oraz wysłać. W przygotowaniu wniosku można skorzystać z bardzo przejrzyście przygotowanej instrukcji jego wypełnienia, dostępnej na stronie internetowej ARiMR. Przedstawia ona "graficznie" kolejne etapy wypełniania i złożenia wniosku przez Internet. Przekazywanie do Agencji wniosków drogą elektroniczną jest wygodniejsze zarówno dla rolników jak i dla Agencji, która w takim wypadku nie musiałaby wysyłać do nich pocztą ponad miliona przesyłek z papierową wersją wstępnie wypełnionych wniosków.
Zachęcamy wszystkich rolników do składania wniosku za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej ARiMR - otwórz bezpośredni link.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl