Zielony Tydzień w Berlinie

Zielony Tydzień w Berlinie W Berlinie rozpoczęły się jedne z największych na świecie targów żywności, rolnictwa i ogrodnictwa - Międzynarodowe Targi Grüne Woche. Polska uczestniczy w nich, po raz 28.

To ważne dla nas wydarzenie wystawiennicze, ponieważ Republika Federalna Niemiec od lat jest, w branży rolno-spożywczej, naszym największym partnerem handlowym.

- Udział sprzedaży do naszego zachodniego sąsiada stanowi ponad 22% polskiego eksportu rolno-spożywczego. Dotychczasowe wyniki pozwalają szacować, że w całym 2013 roku wartość tego eksportu wyniesie ok. 4,4 mld EUR i będzie to, w porównaniu z 2012 rokiem, wzrost o ok. 13% - powiedział podczas zorganizowanej dziś na Targach konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba i dodał, że w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi utrzymują się korzystne tendencje.

- Można przypuszczać, że za cały 2013 rok wartość importu rolno-spożywczego wzrośnie, w porównaniu z 2012 rokiem, o niewiele ponad 2% i wyniesie 13,8-13,9 mld EUR. Za cały 2013 rok dodatnie saldo może wynieść ponad 5,5 mld EUR, tj. wzrośnie, w porównaniu z 2012 rokiem, o prawie 30% - zaznaczył minister Kalemba. Podkreślił, że na drugim miejscu pod względem wartości eksportu rolno-spożywczego znajduje się Wielka Brytania (za 10 miesięcy br. 1,2 mld EUR i dodatnie saldo w wys. 917 mln EUR), a na trzecim Federacja Rosyjska (za 10 miesięcy br. 1 mld EUR i dodatnie saldo w wys. 976 mln EUR).

- Polska świetnie wykorzystała swoją szansę w Europie. Dobre wykorzystanie od 2004 roku unijnych środków wpłynęło na modernizację polskiego rolnictwa i przetwórstwa.

Jesteśmy jednym z największych z producentów żywności w UE. Mamy pierwsze miejsce w produkcji jabłek, pszenżyta i czarnej porzeczki. Znajdujemy się też na jednym z czołowych miejsc w produkcji owoców jagodowych i pieczarek - podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.

Dodał ponadto, że Polska posiada największą akwakulturę wśród wszystkich państw UE. Środki z Programu Operacyjnego Ryby wykorzystujemy na rozwinięcie oraz modernizację tego sektora i dostosowanie go do współczesnego rynku, i unowocześnienie przetwórstwa oraz wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa.

W konferencji uczestniczył także, przebywający dziś na Targach, wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który zwiedził polskie stoiska i rozmawiał z wystawcami.

Zapraszam do Polski do kraju przyjaznych ludzi, kraju solidarności i muzyki Chopina, ale także ciekawej przedsiębiorczości, przemysłu i żywności. Myślę, że po zwiedzeniu naszej ekspozycji tutaj w Berlinie, na targach żywności i rolnictwa wszyscy są przekonani do polskiej kuchni i naszej wsi - powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier.

Rano polskie stoisko odwiedził federalny minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Hans-Peter Friedrich. Minister Friedrich skosztował tradycyjnych, polskich wędzonek. Powiedział, że smakują one wyśmienicie. W rozmowie z ministrem Kalembą zapewnił o chęci nawiązania ścisielszej współpracy w zakresie realizacji Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej. Było to już drugie spotkanie ministrów. Pierwsze rozmowy odbyły się w Warszawie 9 stycznia br.

Polskie stoisko odwiedziła także minister rolnictwa Holandii Sharon Dijksma, której najbardziej smakowała polska szynka. Minister Kalemba zaprosił minister Dijksma do Polski.

Minister Kalemba wręczył swoim gościom kosze z polską żywnością. Były w nich tradycyjne polskie produkty: miód pitny, kabanosy, pierniki, powidła i słodycze.

Podczas pobytu w Berlinie minister Kalemba przeprowadzil szereg rozmów bilateralnych z przebywającymi na Targach ministrami innych krajów.

Podczas spotkania z ministrem rolnictwa Mołdawii Vasilem Bumacovem omawiano możliwości rozszerzenia współpracy w zakresie inwestycji w sektorze rolnym, rozwoju obszarów wiejskich, rynków hurtowych, a także rozszerzenia współpracy w zakresie weterynarii, w szczególności odnośnie uznawania polskich świadectw weterynaryjnych. Minister zapowiedział, że w przyszłym tygodniu, podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Kiszyniowie, odbędzie się spotkanie bilateralne z udziałem polskiego Głównego Lekarza Weterynarii i zostaną omówione sprawy dotyczące świadectw weterynaryjnych.

Rozmowy z ministrem rolnictwa Estonii Helir-Valdor Sederem dotyczyły przede wszystkim wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej, a także negocjacji w zakresie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, a także inicjatywy „Chleb Pokoju”.

Podczas zwiedzania polskich stoisk minister Kalemba rozmawiał z wiceministrem rolnictwa Czech Janem Sixtą, który zaprosił polskiego ministra na Międzynarodowe Targi Spożywcze Salima, które odbywać się będą pod koniec lutego w Brnie. Minister Kalemba przyjął zaproszenie i podkreślił dużą wagę dobrej współpracy z sąsiadami.

Natomiast podczas spotkania z ministrem wyżywienia, rolnictwa i leśnictwa Kraju Związkowego Bawarii Helmutem Brunnerem poruszano m.in. problematykę bezpieczeństwa żywności. Polski minister podpisał także deklarację „Soja Naddunajska”. To inicjatywa, której celem jest to, by zapewnić w Europie zaopatrzenia w białko wysokiej jakości spełniające wymagania europejskiego rynku oraz europejskiego rolnictwa. Jest to odpowiedź na wzrastający w Europie popyt konsumentów na produkty żywnościowe oparte na soi niemodyfikowanej genetycznie i pasze zawierające białko sojowe.

Początki tych targów sięgają 1926 roku. Wówczas zorganizowano pierwsza wystawę rolniczą, podczas której, jako jedno z największych osiagnięć mechanizacji rolnictwa zaprezentowano czterometrowy ciągnik na metalowych kołach.

Uroczysta ceremonia otwarcia Międzynarodowych Targów Grüne Woche, w której uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba odbyła się wczoraj wieczorem w Międzynarodowym Centrum Kongresowym Messe Berlin.

Od 2005 r., corocznie targi Zielony Tydzień realizują koncepcję kraju partnerskiego. W 2011 roku krajem partnerskim była Polska, która promowała żywność pod hasłem "Polska schmeckt!", czyli "Polska smakuje!". W tym roku funkcję tę pełni Estonia, która przygotowała nie tylko atrakcje żywnościowe dla smakoszy, ale także szeroką prezentację swojego rolnictwa.

Tegoroczne, polskie wystąpienie obejmuje ponad 120 firm z dziesięciu regionów Polski, Prezentują one zarówno szeroki asortyment żywności: wędlin, serów, pieczywa, ryb, a także interesujące oferty agroturystyczne i kulturę ludową. Na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentowane są produkty tradycyjne, ekologiczne i najwyższej jakości posiadające znak Programu Poznaj Dobrą Żywność.

Targi Zielony Tydzień od kilku lat stanowią także platformę wymiany informacji na temat wykorzystywania funduszy europejskich w zakresie rybactwa, jak również zróżnicowania, zasad funkcjonowania i kierunków rozwoju tego sektora gospodarki.

W tym roku Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych zorganizowała pod patronatem polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej konferencję pt. „Systemy jakości i dobre praktyki w branży rybackiej”. Podczas spotkania zostały zaprezentowane informacje dotyczące Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020.

Materiał z konferencji prasowej (.pdf 3,15 MB)

Galeria zdjęć:

125ml milk

Zielony Tydzien w Berlinie width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; minister; także; rozwoju; podczas; polskiego; zakresie; ministrem; polskie; polska; europejskiego; tydzień; berlinie; konferencji; zielony; współpracy; polskich;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »