Zarząd KRIR wielokrotnie podkreślał celowość zwiększenia środków finansowych na kredyty preferencyjne. Popularność takiej formy pomocy jest wśród rolników na tyle duża, że już w pierwszym kwartale 2012 roku została wyczerpana pula środków przeznaczona na ten cel.
Dzięki kredytom preferencyjnym rolnicy mają możliwość zakupu gruntów rolnych, przeprowadzenie modernizacji i rozbudowy gospodarstwa, a także zmiana kierunku na bardziej dochodowy. Na rolnicze kredyty preferencyjne decyduje się coraz więcej osób prowadzących własne gospodarstwo rolne, ponieważ jest to uwarunkowane niską stopą procentową, możliwością wydłużenia czasu spłaty oraz zastosowaniem karencji w spłacie kredytu.
Zarząd KRIR podziękował za uwzględnienie wniosku samorządu rolniczego i wyrażenie zgodę na zwiększenie środków na dopłaty do oprocentowania nowo udzielanych kredytów inwestycyjnych i tym samym na zwiększenie w II półroczu 2012 r. akcji tych kredytów o kwotę 1570 mln zł (tj. do wysokości 3 mld zł), zwrócił jednak uwagę, że są to środki niewystarczające.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl