Autorem artykułu jest Sebastian Wrzesionek
Z dnia na dzień wszystkie gałęzie przemysłu na świecie rozwijają się. Zjawisko to jest szczególnie wyraźne w krajach takich jak Polska gdzie wzrost gospodarczy mimo globalnych problemów i kryzysu wciąż pozostaje na dobrym poziomie.
W Polsce wiele gałęzi przemysłu rozwija się nie tylko w kwestii coraz prężniejszej działalności, ale także w kwestii postępu technologicznego. Szczególnie widoczne jest to w przypadku rolnictwa. Jak wiemy rolnictwo w naszym kraju stanowi źródło utrzymania dla większosci społeczeństwa, a na tym gruncie korzystają również wszystkie firmy oferujące produkty i usługi skierowane właśnie do tej grupy ludzi.
Jak wygląda to w praktyce
Tak samo jak każdy inny biznes tak i rolnictwo ukierunkowane jest na możliwie największy zarobek. Zatem analogicznie do innych form działalności, stopniowo wprowadzane są tutaj różnego rodzaju rozwiązania i nowinki technologiczne, mające na celu podniesienie efektywności wykonywanych prac. Dobrym tego przykładem mogą być takie urządzenia jak śrutowniki, wykorzystywane podczas produkcji trzody chlewnej.
Zastosowanie śrutowników
Obecnie, podczas produkcji trzody chlewnej zwierzętom podawana jest do jedzenia tzw. śruta która sprawia, iż znacznie szybciej przybierają one na wadze. Dzięki temu hodowca nie tylko może sprzedać dane zwierzę szybciej, ale również oszczędza na jego wykarmieniu. W sytuacji gdyby hodowcy utrzymywali trzodę chlewną wyłącznie na naturalnym pokarmie, z pewnością zwierzęta nie rosłyby tak szybko.
Najczęściej śrutowniki służą tutaj do mielenia ziarna zbóż, z których powstaje odpowiednia pasza. Do paszy dodawany jest oczywiście szereg odpowiednich witamin oraz składników mineralnych. Tego typu urządzenia posiadają różną budowę. Spośród całej gamy tych urządzeń wyróżnić możemy: śrutowniki żarnowe, kamieniowe oraz bijakowe.
Zasada działania pierwszych dwóch rodzajów jest bardzo podobna, a pracują one przy wykorzystaniu dwóch kamieni, z tą jednak różnicą że śrutownik kamieniowy posiada możliwość dostosowania grubości mielenia. Śrutownik bijakowy, natomiast działa w oparciu o tak zwane bijaki, które zamontowane są na specjalnie do tego przystosowanym wale. Mimo różnej budowy jak i nieco różnej pracy wymienionych wyżej maszyn, zauważyć należy iż stanowią one stosunkowo nowe narzędzie wykorzystywane w rolnictwie, a bardzo duża popularność jaką zdobyły one wśród wielu hodowców jest najlepszym dowodem na to, iż rolnictwo w naszym kraju do bardzo prężnie rozwijająca się dziedzina przemysłu.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.