W dniu 27 lutego br. w Hotelu Grape Town w Zielonej Górze odbyło się posiedzenie Zielonogórskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej, którą zwołał i poprowadził przewodniczący Rady Rafał Nieżurbida. W spotkaniu oprócz członków Rady uczestniczyli licznie przybyli rolnicy z powiatu, a także zaproszeni goście. Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentowali: Leszek Kaźmierczak-Piwko z-ca dyrektora i Dominik Sporny z LOR w Zielonej Górze oraz Karolina Andrzejewska i Marcin Nowak z Biura Wsparcia Inwestycyjnego w Gorzowie Wlkp., Z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Zielonej Górze przybyli kierownik Piotr Brzeziński i Justyna Małecka, natomiast firmę Agrolok Sp. z o.o. reprezentował Waldemar Orzechowski. W posiedzeniu wziął także udział Marek Strzelczyk Delegat LIR do Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Pierwszym z poruszanych tematów była informacja o planowanych naborach wniosków pomocowych przez ARiMR w ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023 – 2027. Zanim Marcin Nowak z BWI przedstawił zagadnienie, z-ca dyrektora Leszek Kaźmierczak – Piwko podziękował za zaproszenie na posiedzenie Rady i zadeklarował współpracę ze strukturami LIR zarówno na poziomie wojewódzkim, jak i powiatowym.
W ramach Planu obsługiwane są wnioski w ramach następujących interwencji (nabory zakończone): Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej w obszarze B i C, Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu oraz Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Natomiast w obecnym roku zaplanowane nabory wniosków na następujące działania: Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń, Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej (wszystkie obszary), Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność w obszarach A i D oraz Interwencje pszczelarskie. Omówił również dość szczegółowo zasady dofinansowania poszczególnych inwestycji, a także odpowiadał na pytania uczestników, zarówno rozpatrywania wniosków z naborów już zakończonych jak i tych przyszłych. Ponadto Dominik Sporny wspomniał także o zbliżającej się kampanii naboru wniosków i proponowanych zmianach w ekoschematach.
Kolejny temat dotyczył planu konserwacji cieków wodnych w powiecie zielonogórskim. Kierownik Piotr Brzeziński opowiedział przede wszystkim jaki budżet mają do dyspozycji na dany rok i jak to się przekłada na możliwości wykonania robót na terenie Zlewni Zielona Góra. Wykonawcy wyłaniani są po przeprowadzeniu przetargów, natomiast jeśli z założonych środków zostają jakieś pieniądze to nadwyżka przekierowana jest na kolejne cele. Prac konserwacyjnych nie można wykonywać w każdym terminie, ponieważ terminy wyznacza ekspert przyrodniczy po przeprowadzeniu lustracji terenu. Z wyjątkami jest to termin po 15 sierpnia. Pierwszym priorytetem jest utrzymanie głównych cieków wodnych w rejonie Zlewni i tak naprawdę po ustaleniu tam potrzebnej konserwacji pieniądze się kończą. Z budżetu zabezpieczone są oczywiście pieniądze na utrzymanie stacji pomp i z dodatkowych środków na energię elektryczną do obsługi tych stacji. Ważnym elementem jest koszenie wałów przeciwpowodziowych co m.in. pozwala zauważyć jakieś ubytki i szybko zareagować. Jest to istotne w kontekście chociażby ubiegłorocznej sytuacji powodziowej. Pracownicy starają się również wiele prac wykonywać własnymi siłami. Zarząd Zlewni posiada własny sprzęt i koszone są wały. Podobnie jest z pracownikami obsługującymi stacje pomp. W okresie kiedy nie ma potrzeby przepompowywać wody, wykonują różne prace konserwacyjne. W celu zminimalizowania kosztów, tam gdzie jest to możliwe angażowane są siły własne. Dyskutowano również na temat pozostawionych po powodzi worków z piaskiem na wałach, które jakby nie patrzeć będą przeszkadzały w bieżącej konserwacji. Usunięcie ich powinno odbywać się środkami gmin, natomiast wszystkim powinno zależeć tak jak Wodom Polskim żeby ich się pozbyć.
Ostatnim tematem merytorycznym było przedstawienie technologii uprawy zbóż i rzepaku. Zagadnienie omówił Waldemar Orzechowski przedstawiciel grupy AGROLOK Sp. z o.o zajmującą się szeroka gamą produktów i usług skierowanych dla rolnictwa. Skupił się m. in. na kwestii przygotowania roślin do dalszej części wegetacji. Obecnie wody w glebie jest sporo natomiast trzeba pamiętać, że w kwietniu, maju rośliny mogą być narażone na stres cieplny, czy też związany z brakiem wody. Statystyki pokazują, że w województwie lubuskim uprawia się ok 37 tyś. ha rzepaku. Jeśli chodzi o dobór odmiany i termin siewu to rolnicy mają już to za sobą. Powiedział, że istotna jest ochrona plantacji przed szkodnikami i chorobami, jednakże należy kierować się rozsądkiem i ekonomią. Nie zawsze najdroższe środki są najskuteczniejsze. Nawożenie azotowe stosujemy najszybciej kiedy jest to możliwe i nie za późno, ażeby do czasu kwitnienia był już w roślinie. Istotne jest dzielenie dawki potasu – uzupełnianie go wiosną oraz zastosowanie nawozu siarkowego. Równie ważna jest ochrona przed insektami i chorobami na plonowanie, podobnie jak zastosowanie wapnia i mikroelementów. Natomiast regulacja pędu głównego w celu wyrównania kwitnienia z pędami bocznymi jest ważna w kwestii równomiernego i przede wszystkim nie przedłużonego kwitnienia i zastosowania insektycydów. W kwestii uprawy zbóż W. Orzechowski skupił się na ochronie herbicydowej, fungicydowej i nawożenia. Omówione zostały terminy siewu, które są bardziej korzystne oraz stopień rozkrzewienia w poszczególnych etapach wskazujący na ilość źdźbeł i kondycję plantacji w kolejnych fazach rozwojowych.
Na zakończenie przewodniczący podziękował uczestnikom za obecność na posiedzeniu, jednoczenie podkreślił, że Zielonogórska Rada Powiatowa LIR będzie starała się na każde obrady zapraszać rolników z poza struktur, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z informacji, które są prezentowane podczas spotkań.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/