Z inicjatywy Lubuskiego Forum Rolniczego przy Lubuskiej Izbie Rolniczej 20 sierpnia br. odbyło się spotkanie z Katarzyną Osos, wojewodą lubuskim poświęcone klęsce suszy w rolnictwie. W spotkaniu w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział ze strony LIR – prezes Stanisław Myśliwiec, członek zarządu Czesław Hładki oraz szefowie związków i branżowych organizacji rolniczych woj. lubuskiego. Omówiono bieżące problemy związane ze skutkami znacznego niedoboru wody w rolnictwie i rybactwie, które wg prezesa Stanisława Myśliwca są podstawą do ogłoszenia klęski suszy w regionie. Powołał się na słowa pani premier E. Kopacz- „będą szacunki strat – będzie pomoc”, stąd wniosek o powoływanie komisji na wszystkie uprawy, by mieć dokumentację niezbędną do otrzymania wsparcia po zbiorze plonów.
Rolnicy zapoznali się z informacją dyrektora J.Dłubka o stanie strat wg 32 powołanych komisji w lubuskich gminach z 600 gospodarstw. Wg rolników jest to liczba znacznie zaniżona, z powodu odmowy powoływania komisji klęskowych przez gminy a jak stwierdzili producenci rolni – „suszę widać gołym okiem na polach”. Henryk Ostrowski z ZZ Samoobrona nadmienił, że sytuacja w terenie jest bardzo trudna, a susza potęguje kryzys widoczny w rolnictwie. Stanisław Zawadzki, szef Związku Hodowców Bydła Mlecznego – „jest dramat, już musimy kosić kukurydzę na kiszonkę dla bydła”, zaproponował by w celu pozyskania paszy instytucje rolnicze współpracowały ze sobą dla dobra rolnika, np. ANR udzielała pilnie krótkoterminowych dzierżaw dla hodowców czy automatycznych prolongat czynszów dzierżawnych. Wicewojewoda Jan Świrepo poinformował o propozycji ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który zapowiedział w telekonferencji z wojewodami pomoc socjalną dla poszkodowanych klęską suszy rolników, natomiast dla hodowców przewiduje pomoc specjalną.
Zebrani członkowie Forum Rolniczego kwestionowali zarówno sposób weryfikowania suszy przez obowiązujący monitoring meteorologiczny, wybiórcze traktowanie upraw objętych suszą oraz przedstawili propozycję zmiany przepisów regulujących powoływanie komisji do szacowania strat spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Izby rolnicze wnioskowały o większe kompetencje w tym zakresie i możliwość powoływania komisji na ich wniosek w regionie, gdyż najlepiej znają sytuację oddolnie. Przedstawiono wojewodom informacje, zebrane od lubuskich rolników, iż wiele gospodarstw, mimo składanych wniosków o powołanie takich komisji do gmin zostało załatwionych odmownie ze względu na przepisy oparte na monitoringu suszy z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, nie wykazały tego zjawiska w wielu gminach. Wg rolników niedobory wody mają swoją przyczynę od okresu zimy, gdyż już wtedy widoczny był zły bilans opadów, stąd kolejny wniosek o prowadzenie monitoringu całorocznego przez IUNG.
Przewodniczący LFR – Władysław Piasecki przedstawił również propozycję wypracowaną przez Forum- wprowadzenia regionalizacji polityki rolnej w postaci pilotażu regionalnego nowego PROW 2014-20 dla województwa lubuskiego ze względu na swoją specyfikę. Poruszono również zagadnienia związane z koniecznością uchwalenia ustawy o dzierżawie rolnej, podjęciu pilnych prac nad rozwiązaniem w województwie problemu utylizacji zwierząt gospodarskich czy nowelizacją prawa łowieckiego.
Wojewoda lubuski Katarzyna Osos zapoznając się z najważniejszymi problemami branży rolnej obiecała powołanie zespołu branżowego przy wojewodzie oraz zadeklarowała poparcie regionalizacji polityki rolnej oraz pilotażu, uznała za zasadne nasze postulaty i skierowanie ich do ministra rolnictwa.
Mp