W radomskim oddziale CDR przebywała delegacja z Królestwa Jordanii. Pracownicy Ministerstwa Rolnictwa i Narodowego Centrum Badawczo-Doradczego NCARE zwiedzali nasze Centrum, Pokazowe Gospodarstwo Ekologiczne w Chwałowicach i grupę producentów RAJPOL. Wizyta była efektem programu współpracy zagranicznej Unii Europejskiej, w którym wiodącą rolę mają eksperci polscy i włoscy.
W Radomiu uczestnicy wyjazdu zapoznali się ze strukturą i przyszłymi wyzwaniami dla doradztwa. Nasi goście są w trakcie organizacji systemu badawczo-doradczego w rolnictwie, stąd wiele pytań i refleksji. Dyrektor Oddziału w Radomiu dr inż. Henryk Skórnicki za najistotniejsze w przyszłości zadania doradztwa uznał dalsze rozwijanie systemów bezpieczeństwa żywności, system integrowanej produkcji i ochrony roślin oraz kontynuacje programów małego przetwórstwa, dostępnego dla średnich gospodarstw rolnych.
Spore zaskoczenie i pozytywne dużą ciekawość wzbudziły nasze linie do przetwórstwa owoców i mięsa, a szczególnie kompaktowa linia do tłoczenia soków. Duża wydajność przy rozsądnych kosztach produkcji spowodowała, że goście byli zainteresowani wdrożeniem podobnego rozwiązania w Jordanii. Delegaci z NCARE byli zainteresowani wykorzystaniem gospodarstwa w Chwałowicach do szkolenia rolników i doradców. Jak stwierdził Dr. Mustafa Rawashdeh z NCARE, „…macie doskonałą bazę do szkoleń doradców na poziomie międzynarodowym, przygotujcie ofertę w języku angielskim, a nie opędzicie się przed chętnymi….
Jak można inwestować i zarządzać grupą producentów przekonali się nasi goście w grupie producentów RAJPOL w Wólce Łęczeszyckiej, w regionie grójeckim. Licząca 120 członków grupa dysponuje możliwościami produkcyjnymi owoców pozwalającymi dostarczyć po kilogramie owoców każdemu Polakowi: 35 tys. ton jabłek, 1,2 tys. ton gruszek, 1,5 tys. t śliwek, ponadto - czereśnie, brzoskwinie, wiśnie, borówka, agrest, porzeczka czerwona łącznie ponad 1,4 tys. Ton, a wszystkie owoce doskonale posortowane i opakowane według wysokich wymagań klientów.
Mimo wielu różnic między rolnictwem polskim i jordańskim dogadywaliśmy się doskonale - problemy rolnictwa globalizują się. Te same wymagania jakościowe, problemy ze zbytem, konieczność wprowadzania nowych rozwiązań w doradztwie, pomoc dla małych i średnich gospodarstw - tematyka uniwersalna o której trzeba dyskutować.
Jordania
Monarchia konstytucyjna Haszemickie Królestwo Jordanii, państwo położone na bliskim wschodzie, graniczące z Arabią Saudyjską, Irakiem, Syrią i Izraelem, na południu z zatoką Akaba (Morze Czerwone. Powierzchnia 89 tys. km kwadratowych (3,5 raza mniejsza od Polski). Ludność w 98% arabska, 6,5 miliona w tym około 3 miliony to uchodźcy- palestyńscy, syryjscy, irakijscy i libijscy (państwo to jest obecnie najspokojniejszym regionem bliskiego wschodu). Większość terytorium (90%) pokrywa pustynia. Rolnictwo skoncentrowne jest głównie w żyznej dolinie rzeki Jordan i pokrywa 5% terytorium kraju (445 tys. ha). Jordania jest eksporterem dużych ilości warzyw (pomidory - produkcja 700 tys.ton, ogórki, bakłażan, dyniowate) oraz owoców - cytrusowe, oliwki, brzoskwinie banany, daktyle, jabłka. Gospodarstwa przeważnie nieduże kilkuhektarowe, z bardzo intensywną produkcją (dwa zbiory w roku lub tunele nieogrzewane).
Czy wiecie że…
w Jordanii dniem świątecznym jest piątek, po którym następuje wolna sobota. Muzułmanie obchodzą uroczyście dziewiąty miesiąc w roku muzułmańskim ramadan (w tym roku 20 lipca do 18 sierpnia).W tym czasie od wschodu do zachodu słońca nie wolno jeść i pić. Po zachodzie słońca odwiedzają się i ucztują w gronie przyjaciół, nieraz do rana. Muzułmanom nie wolno spożywać wieprzowiny, alkoholu ani zażywać narkotyków. Mięso powinno pochodzić od zwierząt ubitych rytualnie - bez oszołomienia, poprzez przecięcie tętnic ostrym nożem i wykrwawienie. Przy czym rzeźnikiem może być tylko mężczyzna z „ludu księgi” - Muzułmanin, Chrześcijanin, Żyd lub Sabejczk. Stolica Amman leży na wysokości Gubałówki.
Nadal można spotkać nielicznych Beduinów przemierzających z trzodami pustynię (w latach 50-tych i 60-tych trwał program osiedlania Beduinów). Najcenniejszymi zabytkami Jordanii są liczące sobie 2000 lat skalne miasto Petra wykute w skałach przez Nabatejczyków, rzymskie miasto Jarash, Morze Martwe o tak zasolonej wodzie, że bez problemów można w niej leżeć i czytać gazetę, miejsce chrztu Jezusa w Jordanie nadal licznie odwiedzane przez pragnących się ochrzcić.
Marek Krysztoforski - CDR O/Radom
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/