Na prośbę Łotewskiego Centrum Doradztwa i Kształcenia dla Obszarów Wiejskich w Rydze CDR oddział w Radomiu zorganizowało wizytę studyjną dla rolników, sadowników z Łotwy w terminie 1 do 5 lipca b.r. Pokonując ponad 900 kilometrową trasę 29 osobowa grupa przybyła autokarem do Radomia w niedzielę 1-go lipca późnym wieczorem.
W poniedziałek rano po przywitaniu grupy w naszym oddziale uczestnicy wysłuchali przygotowanej przez naszego specjalistę prezentacji na temat sytuacji na rynku owoców w Polsce i Unii Europejskiej oraz stanu i zasad organizacji polskich grup producentów owoców. W naszym Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa zapoznali się z technologią produkcji soków i wędlin. Bardzo podobał się pomysł utworzenia takiego centrum , tak że goście byli zainteresowani wdrożeniem podobnego rozwiązania w Łotwie.
Zgodnie z przygotowanym programem trzydniowego pobytu byliśmy z wizytą na terenie grójeckiego regonu sadowniczego i w Józefowie nad Wisłą w okolicach Opola Lubelskiego. Najważniejszym tematem tego wyjazdu było zapoznanie się z zasadami powstawania i funkcjonowania na rynku polskim i europejskim organizacji producentów owoców zarówno grup jaki spółdzielni, spółek, poznanie produkcji sadowniczej, szkółkarstwa, przechowywania i przygotowania owoców do sprzedaży a także marketingu.
W rejonie grójecko-wareckim odwiedziliśmy „Jabłuszko” w Drwalewie i sad z jabłoniami i czereśniami należący do prezesa tej firmy, Fruit Family”w Sadkowie k.Belska, „ARNO-Szkółkarstwo Sadownicze” Państwa Anny i Ryszarda Nowakowskich w Lewiczynie i Rykałach,” Nasz Sad” w Pabierowicach a także spółdzielnię „Sun Sad” w Nowych Grobicach koło Chynowa. W województwie lubelskim wizytowali s grupę „Józefów Sad”, gdzie również wszystko było bardzo interesujące.
Łotewscy goście podziwiali bardzo nowocześnie wyposażone budynki -hale do sortowania i pakowania owoców, komory przechowalnicze, maszyny do produkcji własnych opakowań kartonowych, urządzenia do obierania i krojenia owoców. Interesowali się bardzo tak sprawnym działaniem i dorobkiem każdej prezentowanej firmy. Było wszędzie również mocno podkreślane, że tylko dzięki możliwości skorzystania z dofinansowania dla grup producenckich z funduszy unijnych nasze organizacje tak dynamicznie się rozwinęły. W sadach i szkółce pytali o szczegóły dotyczące produkcji owoców i sadzonek młodych drzewek a gospodarze którzy nas przyjmowali bardzo chętnie odpowiadali na wszystkie pytania i dzielili się swoimi doświadczeniami, ponieważ jak żartowali nie boją się łotewskiej konkurencji na rynku owoców.
Poprosili nas również o możliwość wizyty w gospodarstwie z bydłem mlecznym. Bardzo podobała im się wybrana dla nich wolnostanowiskowa obora państwa Bronisława i Małgorzaty Piskorzów w Zalesicach koło Radomia. Utrzymują oni około 100 sztuk bydła, w tym 45 krów mlecznych Hf, a średnia wydajność od krowy 9500 l mleka rocznie. Tutaj też było wiele pytań do gospodarzy a przede wszystkim wielki podziw i uznanie za tak perfekcyjną pracę i prowadzenie stada hodowlanego.
Podczas tej trzydniowej wizyty były również aspekty turystyczne - odwiedziliśmy Ogród Botaniczny w Powsinie, Wilanów i Kazimierz nad Wisłą. Nasi mili goście byli bardzo zadowoleni, wdzięczni za zorganizowanie wizyty i zaprosili nas do odwiedzenia Łotwy.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/