
Zwracając się do uczestników Olimpiady minister podkreślił bardzo duże zainteresowanie młodzieży udziałem w tych zmaganiach na każdym szczeblu eliminacji, gdyż uczestniczyło w nich ponad 20 tysięcy młodzieży.
„Sektor rolno-spożywczy jest filarem naszej gospodarki. Jak żaden inny osiąga tak dobre wyniki na rynku unijnym i na rynkach trzecich, dlatego warto w niego inwestować, warto inwestować w wiedzę.” – powiedział minister Stanisław Kalemba i dodał – „Dzisiejsze tłumy na zakończeniu XXXVII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to świetny prognostyk na przyszłość. Wieś i rolnictwo to jest wielki skarb dla Polski, a nie obciążenie, jak próbują mówić niektórzy”.
„W Polsce młodych rolników jest dwa razy więcej niż średnio w krajach starej 15. To również nasza szansa i ogromny kapitał” – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister pogratulował laureatom i ich opiekunom życząc im dalszych sukcesów i tego, aby byli szczęśliwi. Szef resortu rolnictwa podziękował też organizatorom i sponsorom, dzięki którym cała impreza mogła być przeprowadzona.
Programowe treści Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych obejmowały dziewięć bloków tematycznych:
- produkcja roślinna,
- produkcja zwierzęca,
- mechanizacja rolnictwa,
- ogrodnictwo (warzywnictwo, sadownictwo, kwiaciarstwo),
- ochrona i inżynieria środowiska,
- żywienie człowieka i gospodarstwo domowe,
- agrobiznes,
- leśnictwo,
- architektura krajobrazu.
Olimpiada ma na celu rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzację i pogłębianie wiedzy rolniczej, w tym wiadomości i umiejętności zawodowych objętych programem nauczania w szkołach rolniczych. Umożliwienie też młodzieży zdobycie dyplomu szkoły wyższej na deficytowych kierunkach studiów dzięki uzyskaniu tytułu laureata. Celem Olimpiady jest również ukazanie walorów środowiska wiejskiego jako miejsca pracy i życia na wsi, szerzenie postępowych metod gospodarowania, w tym idei rolnictwa ekologicznego oraz umożliwienie trwałego łączenia wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi, popularyzację osiągnięć i perspektyw w rozwoju polskiego rolnictwa, z uwzględnieniem ochrony środowiska.
W Olimpiadzie mogą brać udział uczniowie wszystkich typów szkół średnich.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 2008 r. wspiera Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych poprzez fundowanie nagród dla laureatów poszczególnych bloków tematycznych oraz ich opiekunów.
Galeria zdjęć:
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).
Ostatnie Aktualności Rolnicze z tej kategorii:
- ...Jak trendy konsumenckie mogą wpłynąć na wielkopolskie gospodarstwa rolne? »
- ...Podsumowanie roku 2020 na krajowym rynku rolnym »
- ...Relacja z konferencji pn.: Racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi w rolnictwie »
Zobacz również:
- Wzmacniamy polskie rolnictwo - konferencja w Białymstoku | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- IX Święto kapusty w Brukach Unisławskich | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- Niepodległa RP w hołdzie polskim rolnikom | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- „Polskie rolnictwo dziś i jutro – szanse i zagrożenia” | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
- #DobryRok | Aktualności Rolnicze | NowoczesnaFarma.pl »
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.