14 listopada 2024 roku odbyła się XX jubileuszowa konferencja DNI PRZEDSIĘBIORCY ROLNEGO 2024 pod hasłem: „Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych w gospodarstwach rolnych. 20 lat doświadczeń przedsiębiorców rolnych”. Tradycyjnie wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu.
W konferencji wzięła udział reprezentacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej z Prezesem Mieczysławem Robertem Łuczakiem na czele. Podczas konferencji odbyły się obrady plenarne, debata nt. rolnictwa przyszłości i upowszechniania innowacyjnych rozwiązań przez doradztwo rolnicze oraz panele dyskusyjne: „Innowacje w produkcji roślinnej” oraz „Innowacje w produkcji mleka”.
Obrady plenarne obejmowały prelekcje dotyczące rolnictwa w dobie zmieniających się uwarunkowań rynkowych i możliwych kierunków rozwoju WPR, stanu i perspektyw rolnictwa w Polsce na tle krajów UE, partnerstwa nauki i praktyki w kontekście rolnictwa cyfrowego oraz zastosowania sztucznej inteligencji w rolnictwie.
W trakcie paneli dyskusyjnych prelegenci i rolnicy przedstawili innowacyjne rozwiązania w produkcji roślinnej i w zarządzaniu stadem krów mlecznych. Pierwszy prelegent dr Jerzy Plewa – ekspert Team Europe, szef dyrekcji generalnej ds. rolnictwa i obszarów wiejskich (DG AGRI) w Komisji Europejskiej w latach 2013-2020 przedstawił temat: "Rolnictwo w dobie zmieniających się uwarunkowań rynkowych i możliwe kierunki rozwoju WPR". W swojej prezentacji przedstawił potrzebę transformacji systemów żywnościowych, przybliżył temat wpływu rolnictwa na klimat i środowisko naturalne oraz nakreślił trudności obecnej Wspólnej Polityki Rolnej, m.in. zmieniające się uwarunkowania rynkowe oraz konkurencyjność. Dr Plewa nakreślił następujące priorytety transformacji systemów żywnościowych: zmiana wzorców konsumpcji na zdrowsze diety, zmiana systemu wsparcia rolnictwa, opodatkowanie emisji i zanieczyszczeń, innowacje w zwiększaniu produktywności pracy i poprawie warunków życia pracowników oraz skalowanie sieci bezpieczeństwa. Główne wyzwania w transformacji systemów żywnościowych, to wg doktora Plewy: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zwalczanie marnotrawstwa żywności, zróżnicowanie źródeł białka, poprawa efektywności wykorzystania zasobów naturalnych (woda, gleba, energia) oraz promowanie bioróżnorodności. Prelegent nakreślił też potencjalne zmiany WPR, wyniki Strategicznego Dialogu nt. przyszłości rolnictwa oraz możliwe kierunki rozwoju WPR.
Z kolei temat "Stan i perspektywy rolnictwa w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej" zaprezentował dr hab. Benedykt Pepliński, prof. UPP Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. W swoim wykładzie przedstawił transfery z budżetu UE do budżetu krajowego Polski w latach 2004-2023 oraz podstawowe dane o rolnictwie. Prelegent wskazał, że europejskie rolnictwo czeka jeszcze większa specjalizacja i koncentracja produkcji, czego dowodem są dane światowe. Zwiększająca się populacja światowa potrzebować będzie jeszcze więcej żywności, jednak czynnikiem ograniczającym produkuję rolną będzie dostępność wody. Na koniec prezentacji prof. Pepliński przedstawił niezbyt optymistyczne wnioski, z których wynika, że wykorzystanie olbrzymich środków unijnych nie przełożyło się niestety na poprawę konkurencyjności polskiego rolnictwa.
W części panelowej wystąpili praktycy. Pan Piotr Łukaszewski z Potarzycy w powiecie jarocińskim przedstawił swoje gospodarstwo, które specjalizuje się w produkcji roślinnej. Rolnik przedstawił zalety i wady uprawy bezorkowej oraz praktyczne aspekty wykorzystania nowych technologii w gospodarstwie. W dalszej części nastąpiła prezentacja gospodarstwa sadowniczego Pana Szymona Penca w Białężynie, gmina Murowana Goślina, powiat poznański, które specjalizuje się w produkcji owoców. Pan Szymon przekazał praktyczne doświadczenia prowadzenia produkcji sadowniczej i współpracy z sieciami handlowymi. Zwrócił uwagę na konieczność dywersyfikacji źródeł sprzedaży. Podkreślił, że absorpcja nowych i niestety kosztownych technologii zależy przede wszystkim od opłacalności produkcji.
W podsumowaniu należy stwierdzić, że konferencja stanowiła doskonałe forum wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauką, doradztwem a praktyką.
Opracowanie i foto: Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/