Jesteśmy w trakcie realizacji XV edycji Forów Rolniczych, które jak co roku o tej porze odbywają się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pana Henryka Kowalczyka. Ze względu na sytuację pandemiczną, Fora już po raz drugi przebiegają w formule hybrydowej. Do dzisiaj miały miejsce trzy takie wydarzenia, które łącznie zgromadziły 383 uczestników. Relacje z poszczególnych Forów oraz harmonogram kolejnych znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.wir.org.pl
Partnerzy Forów oraz specjaliści Wielkopolskiej Izby Rolniczej przygotowali na Fora prezentacje, w kwestii najbardziej aktualnych i najważniejszych zagadnień dotyczących sytuacji rolników i rolnictwa w Wielkopolsce, a także bieżącej działalności instytucji. Wszystkie prezentacje dostępne są w zakładce Prelekcje partnerów XV edycji Wielkopolskich Forów Rolniczych - XV edycja - Wielkopolska Izba Rolnicza (wir.org.pl). Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi streszczeniami tych prezentacji:
W swojej prezentacji WODR przedstawia najważniejsze dokonania za rok 2021 oraz plany działalności na rok 2022, łącznie z kalendarzem organizowanych wydarzeń. Szczególną uwagę należy zwrócić na realizowane przez Ośrodek projekty wdrożeniowe, w tym projekt eDWIN, który będzie stanowił bardzo nowoczesną platformę doradczą. Ośrodek planuje realizować szerszą współpracę z lokalnymi oraz rolniczymi mediami. Na uwagę zasługuje fakt podjęcia przez WODR tematu bioasekuracji i prowadzenie szkoleń oraz pomoc w przygotowywaniu planów bezpieczeństwa biologicznego.
W tym materiale prezentujemy nasze analizy dotyczące KPS-u, który zastąpi PROW od roku 2023. Rolnik, będzie mógł się dowiedzieć, na jakie środki finansowe może pozyskać i jakie musi spełniać kryteria, aby takie środki pozyskać. Zwracamy szczególną uwagę na ekoschematy, które będą bardzo istotnym uzupełnieniem niższych dopłat bezpośrednich. Przedstawiamy także szanse i zagrożenia Krajowego Planu Strategicznego.
RDOŚ w Poznaniu przedstawia w swojej prezentacji zakres realizowanych kompetencji i działań. Rolnicy mają do czynienia z tą instytucją głównie w procesie inwestycyjnym, w przypadku oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Warto zapoznać się z tą prezentacją.
Właściwy dobór odmian jest niezwykle znaczący obecnie, charakteryzujących się niedoborem wody oraz rosnącymi kosztami uprawy. W swojej prezentacji Ośrodek przedstawia wyniki porejestrowych doświadczeń odmianowych w Wielkopolsce za 2021 r. Na podstawie tego materiału rolnik może podejmować właściwe decyzje technologiczne.
Tradycyjnie już Wojewódzki Inspektorat Weterynarii jest partnerem WIR przy realizacji Forów Rolniczych. Wielkopolska mocno odczuła skutki ASF oraz ptasiej grypy, stąd ważna jest współpraca weterynarzy i rolników w tym zakresie. W zamieszczonej prezentacji znajdziecie Państwo aktualne informacje na temat ASF w Wielkopolsce oraz opis działań podejmowanych oraz planowanych do realizacji przez WIW, których celem jest zwalczenie tej epidemii. Są tam również zamieszczone najważniejsze zagadnienia, dotyczące bioasekuracji w gospodarstwie rolnym.
Rolnictwo stwarza szereg zagrożeń dla życia i zdrowia ludzkiego. W prezentacji, w bardzo ciekawy sposób przedstawiono przykłady takich zagrożeń oraz wskazówki jak ich unikać. Inspekcja prezentuje również swoje działania, w tym te realizowane wspólnie z WIR, których celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym.
Prezentacja przedstawia realizację zadań nałożonych przez ustawę Prawo łowieckie na samorząd rolniczy i Wielkopolską Izbę Rolniczą. Działania te są bardzo szerokie i obejmują: prace przedstawiciela WIR w zespole wyznaczającym granice obwodów łowieckich, udział w inwentaryzacjach zwierzyny oraz opiniowanie rocznych planów łowieckich. Ważną kwestią poruszaną w materiale jest szacowanie szkód łowieckich i udział członków WIR w szacowaniach odwoławczych. Zwracamy szczególną uwagę na praktyczne wyjaśnienie, do której instytucji rolnik powinien zgłosić szkody w zależności od miejsca jej wystąpienia, czy też zwierzęcia które szkodę wyrządziło.
Pracownicy Wielkopolskiego Oddziału ARiMR w bardzo przystępny sposób przedstawiają harmonogram planowanych naborów na rok 2022. Warto skorzystać z tych możliwości, ponieważ warunki korzystania z KPS od roku 2023 mogą już nie być tak korzystne, a środków finansowych będzie mniej.
Zachęcamy Państwa do bezpośredniego śledzenia Forum dla Waszego powiatu. Harmonogram XV edycji Wielkopolskich Forów Rolniczych znajdą Państwu tutaj.
Przypominamy, że na Fora zapisać się mogą Państwo poprzez formularz internetowy lub w Biurach Powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Poza opisanymi powyżej prezentacjami, każdy uczestnik Forum może zadawać pytania na czacie, na które odpowiadają zaproszeni goście. W części dyskusyjnej prezentują się również współpracujące z WIR szkoły czy samorządy oraz oczywiście nasze rady powiatowe.
Andrzej Przepióra, Barbara Idczak, Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/