Produkcja żywności w Polsce jest dużo większa aniżeli konsumpcja na rynku krajowym. Od akcesji Polski do Unii Europejskiej systematycznie zwiększa się eksport produktów rolnych oraz ich udział w handlu zagranicznym. W 2013 roku wartość eksportu produktów rolnych wyniosła 19,96 mld Euro a w 2014 roku pomimo kłopotów w handlu zagranicznym, wartość ta (w opinii ekspertów) nie powinna ulec istotnej zmianie.
Rozwijać rolnictwo, tym samym towarowe gospodarstwa, oznacza w tej sytuacji zwiększanie sprzedaży także na rynkach zewnętrznych, konkurowanie ceną i jakością z najlepszymi producentami w Europie, a dla wielu produktów również w świecie.
Obniżka cen produktów rolnych nie może się jednak wiązać z długotrwałym spadkiem rentowności prowadzonej działalności a tym samym dochodów rolników niezbędnych do prowadzenia i rozwoju własnych gospodarstw.
W związku z tym należy podejmować działania ukierunkowane m.in. na
- wprowadzanie i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w technologiach i organizacji produkcji rolniczej, zwiększających efektywność nakładów,
- eliminację pośredników w dystrybucji produktów rolnych od gospodarstwa do konsumenta.
- współpracę gospodarstw rolnych a tym samym konsolidację działalności wytwórczej i handlowej w rolnictwie
W trakcie XI Dni Przedsiębiorcy Rolnego pod hasłem: „Konkurencyjni przez efektywne gospodarowanie” omawiane będą tematy dotyczące różnych aspektów poprawy konkurencyjności gospodarowania, w tym także prezentacja innowacyjnych, zwiększających efektywność nakładów, rozwiązań w gospodarstwach rolnych, omówienie możliwości wspierania innowacyjnych rozwiązań w ramach nowego PROW 2014-2020 w połączeniu z propozycjami nauki, firm zaopatrujących w środki produkcji i przodującej praktyki rolniczej.
Dyskusje prowadzone będą w grupach roboczych, na następujące tematy:
- Produkcja roślinna – innowacje w produkcji roślinnej (uproszczenia w technologiach uprawy, siew pasowy, nawożenie precyzyjne, ochrona plonu)
- Produkcja trzody – produkcja prosiąt (nowoczesne porodówki, chlewnie dla macior, organizacja rozrodu, zarządzanie stadem)
- Produkcja mleka – mleko bez kwotowania (co zmieniłem w swoim gospodarstwie, aby być konkurencyjnym, rola spółdzielni mleczarskich w przygotowaniu do funkcjonowania na rynku bez kwot mlecznych)
W drugim dniu, którego moderatorem będzie redaktor naczelny topagrar Polska Karol Bujoczek, dyskusja toczyć się będzie wokół zazielenienia jako warunku płatności bezpośrednich w pełnym zakresie. Poruszona zostanie także kwestia przygotowania naszego kraju do zniesienia kwot mlecznych.
Patronat medialny nad konferencją sprawuje top agrar Polska.
Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 lutego 2015 roku w Oddziale Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku koło Torunia.
Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/