XI Dni Przedsiębiorcy Rolnego

25 02 15 DPR XI plakatProdukcja żywności w Polsce jest dużo większa aniżeli konsumpcja na rynku krajowym. Od akcesji Polski do Unii Europejskiej systematycznie zwiększa się eksport produktów rolnych oraz ich udział w handlu zagranicznym. W 2013 roku wartość eksportu produktów rolnych wyniosła 19,96 mld Euro a w 2014 roku pomimo kłopotów w handlu zagranicznym, wartość ta (w opinii ekspertów) nie powinna ulec istotnej zmianie.
Rozwijać rolnictwo, tym samym towarowe gospodarstwa, oznacza w tej sytuacji zwiększanie sprzedaży także na rynkach zewnętrznych, konkurowanie ceną i jakością z najlepszymi producentami w Europie, a dla wielu produktów również w świecie.
Obniżka cen produktów rolnych nie może się jednak wiązać z długotrwałym spadkiem rentowności prowadzonej działalności a tym samym dochodów rolników niezbędnych do prowadzenia i rozwoju własnych gospodarstw.

W związku z tym należy podejmować działania ukierunkowane m.in. na

  • wprowadzanie i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w technologiach i organizacji produkcji rolniczej, zwiększających efektywność nakładów,
  • eliminację pośredników w dystrybucji produktów rolnych od gospodarstwa do konsumenta.
  • współpracę gospodarstw rolnych a tym samym konsolidację działalności wytwórczej i handlowej w rolnictwie

W trakcie XI Dni Przedsiębiorcy Rolnego pod hasłem: „Konkurencyjni przez efektywne gospodarowanie” omawiane będą tematy dotyczące różnych aspektów poprawy konkurencyjności gospodarowania, w tym także prezentacja innowacyjnych, zwiększających efektywność nakładów, rozwiązań w gospodarstwach rolnych, omówienie możliwości wspierania innowacyjnych rozwiązań w ramach nowego PROW 2014-2020 w połączeniu z propozycjami nauki, firm zaopatrujących w środki produkcji i przodującej praktyki rolniczej.

Dyskusje prowadzone będą w grupach roboczych, na następujące tematy:

  • Produkcja roślinna – innowacje w produkcji roślinnej (uproszczenia w technologiach uprawy, siew pasowy, nawożenie precyzyjne, ochrona plonu)
  • Produkcja trzody – produkcja prosiąt (nowoczesne porodówki, chlewnie dla macior, organizacja rozrodu, zarządzanie stadem)
  • Produkcja mleka – mleko bez kwotowania (co zmieniłem w swoim gospodarstwie, aby być konkurencyjnym, rola spółdzielni mleczarskich w przygotowaniu do funkcjonowania na rynku bez kwot mlecznych)

W drugim dniu, którego moderatorem będzie redaktor naczelny topagrar Polska Karol Bujoczek, dyskusja toczyć się będzie wokół zazielenienia jako warunku płatności bezpośrednich w pełnym zakresie. Poruszona zostanie także kwestia przygotowania naszego kraju do zniesienia kwot mlecznych.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje top agrar Polska.

Konferencja odbędzie się w dniach 25-26 lutego 2015 roku w Oddziale Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku koło Torunia.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

Szczegółowy program

 

Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/

125ml milk

25 02 15 DPR XI plakat
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnych; produktów; produkcja; także; rozwiązań; produkcji; ; przedsiębiorcy; rolnego; będą; wartość; będzie; innowacyjnych; handlu;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »