Rok 2021 jest dla samorządu rokiem szczególnym. Obchodzimy podwójny Jubileusz 125-lecia utworzenia i 25 lat reaktywacji samorządu rolniczego w Wielkopolsce. Mając na względzie potrzebę ugruntowania pamięci o początkach samorządu rolniczego i o wszystkich tych, którzy pracowali na jego dorobek ideowy, materialny i merytoryczny, czujemy się zobowiązani, jako ich spadkobiercy, do upowszechniania wiedzy o naszej historii.
W związku z podwójnym Jubileuszem, Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji, uznając szczególne miejsce i rolę wielkopolskich rolników w dziejach naszego kraju, ale także znaczenie rolnictwa we współczesnej gospodarce i społeczeństwie, podjęło uchwałę o ustanowieniu roku 2021 – rokiem Wielkopolskich Rolników. Z okazji Jubileuszu WIR, we współpracy z prof. zw. dr hab. Robertem Kmieciakiem, przy wsparciu Dyrektora Biura i Zarządu WIR, zostało przygotowane także okolicznościowe wydawnictwo, poświęcone historii izb rolniczych na ziemiach wielkopolskich.
Profesor Rober Kmieciak jest Kierownikiem Zakładu Badań Władzy Lokalnej i Samorządu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od lat zajmuje się tematyką samorządów gospodarczych. Już w 1995 roku wydał publikację "Wielkopolska Izba Rolnicza jako forma samorządu zawodowego i gospodarczego". Zawarł tam rys historyczny Wielkopolskiej Izby Rolniczej, który stał się odniesieniem dla odradzającego się samorządu rolniczego w Wielkopolsce. Profesor Robert Kmieciak wygłosił także okolicznościowy referat na uroczystości Jubileuszu 100-lecia polonizacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która odbyła się 25 stycznia 2019 roku w Auli Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu.
Tegoroczna jubileuszowa publikacja pt. "Wielkopolska Izba Rolnicza jako organizacja samorządu gospodarczego" liczy 224 strony. Została wydana w nakładzie 1.400 szt. na papierze kredowym, całość jest zszyta i oprawiona w twardą, kolorową okładkę. Składu i korekty podjęła się agencja MRS Ryszarda Skrzeczyńskiego z Poznania, a druku i oprawy dokonała drukarnia UNI-DRUK z Lubonia.
Publikację poprzedza słowo wstępne Prezesa Piotra Walkowskiego, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego oraz wstęp samego autora prof. zw. dr hab. Roberta Kmieciaka. W pierwszym rozdziale autor opisuje izby rolnicze, jako jednostki organizacyjne samorządu gospodarczego. Nakreślona jest idea samorządu gospodarczego w Polsce, wielowymiarowość pojęcia samorządu oraz istota samorządu rolniczego. Rozdział drugi opisuje całą genezę i rozwój Wielkopolskiej Izby Rolniczej – począwszy od okresu zaboru pruskiego, aż po lata jej rozkwitu i świetności w okresie międzywojennym. Rozdział trzeci odnosi się do reaktywowania izb rolniczych w Polsce po transformacji ustrojowej i zawiera opis dokonań WIR w minionym ćwierćwieczu. Całość dopełnia aneks zawierający: poczet Prezesów (do 1929 roku Prezydentów) Wielkopolskiej Izby Rolniczej, poczet Dyrektorów biur izb rolniczych w Wielkopolsce w latach 1996-1999 oraz poczet Dyrektorów obecnego Biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Wymienione są także składy zarządów izb rolniczych w Wielkopolsce oraz delegaci do Krajowej Rady Izb Rolniczych w latach 1996-2021. W tabelarycznym zestawieniu – według powiatów i gmin – ujęto także delegatów wszystkich VI kadencji. Publikację kończy dodatek 56 kolorowych zdjęć, prezentujących VI kadencji Wielkopolskiej Izby Rolniczej, przypadających na lata 1996-2021.
Wydawnictwo jubileuszowe trafiło do gości uroczystości jubileuszowych w Gnieźnie, do osób i instytucji współpracujących z naszą Izbą, do Rad Powiatowych WIR, do bibliotek szkół kształcących w profilach rolniczych. Zapraszamy do lektury tego ciekawego wydawnictwa. Obecnie w opracowaniu jest projekt albumu, który ma upamiętnić obchody 25-lecia WIR.
Opracowanie: Grzegorz Wysocki
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/