Wsparcie dla wspólnych działań rolników i myśliwych w zakresie prewencji w zwalczaniu wirusa ASF

Wielkopolski samorząd rolniczy odnosząc się do ostatnich informacji dotyczących ograniczenia populacji dzików w Polsce, popiera działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska w tym zakresie. Z pełnym zrozumieniem przyjmujemy i popieramy również odstrzał sanitarny dzików prowadzony na obszarach występowania ASF oraz w regionach bezpośrednio zagrożonych jego wystąpieniem.

1

 

Obecnie podejmowane czynności zmierzające do zredukowania ilości dzików do zakładanych 0,1 szt. na 1 km2, prowadzą do ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce, a w szczególności jego zawleczenia do Wielkopolski – krajowego zaplecza hodowli trzody chlewnej. Dzik, jako jeden z najważniejszych wektorów przenoszenia wirusa stanowi ogromne zagrożenie dla funkcjonowania gospodarstw i dla stabilności ekonomicznej rolników, nie tylko z branży trzodziarskiej, ale i całego jej otoczenia – od producentów pasz po przetwórców mięsa. Planowany odstrzał 185 tys. dzików w całej Polsce, realizowany zgodnie z zatwierdzonym planem łowieckim na rok gospodarczy 2018/2019, przyczyni się do ograniczenia całej populacji na tyle, aby ich wzajemny kontakt nie powodował rozprzestrzeniania się wirusa na dalsze obszary. Liczebność tego gatunku ciągle rośnie, gdyż sprzyjają temu warunki atmosferyczne oraz obecny model rolnictwa. W związku z tym, konieczne jest rzetelne określenie stanu populacji dzików i dostosowanie do tego Rocznych i Wieloletnich Planów Łowieckich. Jednocześnie niezbędna jest ciągła i intensywna akcja informacyjna skierowana do myśliwych i rolników dotycząca przestrzegania zasad bioasekuracji oraz wsparcie dla obu środowisk w tym zakresie.

Wielkopolska Izba Rolnicza, znając postawę wielkopolskich myśliwych, wyraża również przekonanie, iż odstrzał dzików prowadzony jest zgodnie z obowiązującą etyką łowiecką, w związku z powyższym nie będzie dotyczył ciężarnych i prowadzących potomstwo loch. W związku z powyższym Wielkopolska Izba Rolnicza popiera działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska, które naszym zdaniem przyczynią się do ograniczenia populacji dzika do zakładanego poziomu i pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć możliwość rozprzestrzenienia się wirusa ASF w Polsce.

Biuro WIR

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: dzików; wirusa; populacji; ograniczenia; ministra; polsce; ; wsparcie; odstrzał; myśliwych; związku; również; prowadzony; wspólnych; zgodnie; rozwoju; rolnictwa; działania; powyższ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »