Do 15 września 2023 r. o pomoc mogli się ubiegać producenci trzody chlewnej zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym. Z nieostatecznych statystyk wynika, że do biur powiatowych ARiMR wpłynęło blisko 28 tys. wniosków.
O dofinansowanie mogli się starać producenci rolni zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie. Prowadzona przez nich działalność musi mieć status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, a oni sami powinni posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Oprócz tego niezbędnym do spełnienia warunkiem było prowadzenie w dniu 15 marca 2023 r. gospodarstwa, w którym utrzymywano świnie, i zarejestrowanie w ARiMR zwierząt tego gatunku urodzonych między 15 marca a 15 sierpnia 2023 r.
Stawka wsparcia to 100 zł do każdego urodzonego w wyznaczonym przedziale czasowym prosięcia, które zostało do 31 sierpnia 2023 r. oznakowane i zgłoszone do bazy IRZ. W ramach tego programu pomocy jeden producent rolny może otrzymać maksymalnie 500 tys. zł.
Zdjęcie: AdobeStock
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa