Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, JM Rektor SGGW Prof. Dr hab. Alojzy Szymański. Obrady plenarne prowadzili: Prof. dr hab. Zygmunt Jasiński, dr hab. Beata Madras-Majewska oraz dr inż. Sławomir Jarka.
W konferencji uczestniczyli pracownicy ośrodków akademickich, Ministerstwa Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Nieruchomości Rolnych oraz pszczelarze z Polskiego Związku Pszczelarskiego, Lubelskiego Towarzystwa Pszczelniczego, Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.
Laureatem Grand Prix II edycji Konkursu został Sławomir Wnuk, pszczelarz prowadzący „Pasiekę Rodzinną”, zgłoszony do konkursu przez Pomorsko-Kujawski Związek Pszczelarzy.
Opracowanie: Sławomir Jarka
Wystąpienie Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szanowni Państwo,
Z ogromną przyjemnością objąłem patronatem II Ogólnopolską Konferencję zatytułowaną „Wpływ pszczół na środowisko i środowiska na pszczoły”, która odbywa się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z wieloma partnerami życia gospodarczego wspierając merytorycznie wszystkie działania zmierzające do wzrostu gospodarczego naszego kraju. Temat pszczelarstwa jest jednym z ważniejszych, które mają wpływ na jakość życia obecnego i przyszłych pokoleń. Udział wysokiej klasy specjalistów w tej konferencji świadczy o tym, że Uczelnia przywiązuje dużą wagę do rozwiązywania problemów pszczelarstwa.
Współpraca nauki i biznesu jest jednym z niezbędnych elementów podnoszenia innowacyjności kraju i różnych jego regionów. Staje się to tzw. trzecią misją uczelni wyższych (obok dydaktyki i nauki). SGGW współpracuje z podmiotami gospodarczymi, bez względu na skalę ich działalności. Partnerami są duże przedsiębiorstwa, stowarzyszenia branżowe, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP). Uczelnia ma duży potencjał działalności komercyjnej oraz tworzenia korzystnych dla gospodarki i nauki relacji z biznesem. W SGGW prowadzone są badania o zastosowaniu praktycznym, przede wszystkim z zakresu nauk rolniczych, biologicznych oraz nauk technicznych, ekonomicznych i społecznych. Pracownicy uczelni angażują się we współpracę z przedsiębiorstwami głównie poprzez realizację różnego rodzaju małych prac zleconych, w tym również analiz, testów, opinii, ekspertyz, etc. Dzięki przepływowi wyników badań do gospodarki innowacyjność, także na Polskiej wsi stała się faktem. SGGW jest Uczelnią, w której równolegle przebiega proces badawczy, dydaktyczny i wdrożeniowy. Jesteśmy zarówno źródłem innowacyjności, jak i jej odbiorcą Wypracowane przez nas nowe rozwiązania trafiają do współpracujących z nami podmiotów zewnętrznych, unowocześniając je, a z drugiej strony otrzymujemy informację zwrotną, jak kształcić studentów, by jeszcze lepiej odnajdowali się na rynku pracy. Wskazówki z jednostek gospodarczych są bardzo cenne przy tworzeniu programów dydaktycznych.
Jestem przekonany, że efektem konferencji naukowej z udziałem specjalistów z dziedziny pszczelarstwa będzie wypracowanie rozwiązań praktycznych poprawiających Polską gospodarkę.
prof. dr hab. Alojzy Szymański
Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie