Z inicjatywy Komisji Regionalnej ds. Europy WHO, 15 lutego 2021 roku odbyła się robocza wideokonferencja w sprawie rozwoju sytuacji i uaktualnienia wprowadzanych w Polsce środków dotyczących kontroli i monitorowania zakażeń SARS-CoV-2 u norek.
W spotkaniu wzięli udział Główny Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka wraz z zespołem specjalistów Głównego Inspektoratu Weterynarii, Dyrektor Państwowego lnstytutu Weterynarii prof. Krzysztof Niemczuk, przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Państwowego Zakładu Higieny, kierownik Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ prof. Krzysztof Pyrć, szef WHO na Europę Peter Hoejskov wraz z zespołem specjalistów oraz reprezentanci Europejskiego Centrum Zapobiegania Chorobom Zakaźnym.
Po wprowadzeniu Petera Hoejskov, Michał Ilnicki z GIS opisał badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 u osób mających bezpośredni kontakt z pierwszym w Polsce ogniskiem zakażenia tym wirusem u norek, wśród których uzyskano 1 wynik pozytywny. Obecnie dodatnia próbka badana jest w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ w celu wykonania sekwencjonowania materiału genetycznego wirusa.
Główny Lekarz Weterynarii przedstawił obszerny opis działań, jakie zostały podjęte po otrzymaniu pierwszych doniesień o stwierdzeniu zakażeń wirusem u norek w Niderlandach. Poinformował, że od ostatniej wideokonferencji - w połowie grudnia 2020 roku - opublikowano w Polsce kolejny akt prawny w postaci rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwalczaniu zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u norek. Przedstawił również dane dotyczące aktualnego stanu liczbowego ferm norek.
W ramach monitoringu, w 2021 roku pobieraniem próbek objęto fermy norek. W efekcie tych działań, 30 stycznia stwierdzono jedno ognisko choroby. Zakażenie wykryto u zwierząt, które nie wykazywały żadnych objawów choroby. W ciągu 3 dni zlikwidowano i zutylizowano 5.845 sztuk zwierząt obecnego na fermie stada podstawowego. Wszystkie osoby, w tym lekarze weterynarii mający kontakt z fermą, zostały objęte nadzorem epidemiologicznym służb medycznych. Od czasu stwierdzenia pierwszego ogniska nie potwierdzono żadnych nowych zakażeń u norek, ani u ludzi związanych z pracą z norkami.
Poruszono także temat kontroli zasad bioasekuracji na fermach norek oraz pojawienie się nowej potrzeby opracowania i wdrożenia takich zasad dla pracowników zakładów utylizacyjnych oraz firm transportujących uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego pochodzące od norek.
Główny Lekarz Weterynarii wspomniał o ryzyku zachorowań zwierząt domowych i dzikich utrzymywanych w ogrodach zoologicznych. Zdaniem WHO zagadnienie to jest bardzo istotne i należy przyglądać się kolejnym publikacjom w szczególności ogłaszanym przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Fot. pixabay.com/jandenouden
Źródło
Główny Inspektorat Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/