Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wysyła do rolników spersonalizowane wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2013 rok. Dokumenty można składać przez internet.
Wprawdzie do 15 marca, kiedy to rozpocznie się przyjmowanie wniosków o przyznanie tegorocznych płatności bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych, zostało jeszcze sporo czasu, ale można się już dobrze do tego przygotować. Od stycznia agencja wysyła do wszystkich rolników, którzy wcześniej korzystali z takich dopłat tzw. wnioski spersonalizowane. Są one wypełnione zgodnie z informacjami, jakie rolnik podał w latach ubiegłych. Teraz musi tylko je podpisać i wypełnić załączniki graficzne, dotyczące upraw na użytkowanych przez niego działkach. Beneficjenci nie muszą jednak tych dokumentów składać czy przesyłać do agencji w formie papierowej. Można je bowiem dużo łatwiej i wygodniej złożyć przez internet. Taka możliwość istnieje od 2011 roku. Rolnik, który jeszcze tego nie robił drogą elektroniczną, musi wystąpić wcześniej do ARiMR o login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego. Należy w Biurze Powiatowym ARiMR w Pleszewie złożyć specjalny wniosek - jest on do pobrania ze strony internetowej agencji. Teraz jest najlepszy czas na załatwienie tej sprawy. W biurach nie ma bowiem wielu interesantów.
Rolnik, który posiada dostęp do systemu teleinformatycznego, może również dokonywać zmian w Rejestrze Zwierząt Gospodarskich, ponieważ login i kod dostępu do systemu ARiMR są nadawane bezterminowo.
Wypełnienie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW czy płatności rolnośrodowiskowych przez internet nie jest trudne. Po zalogowaniu się do systemu teleinformatycznego na ekranie monitora pokaże się wstępnie wypełniony wniosek o przyznanie tych płatności na rok 2013. Będą w nim zawarte informacje, które rolnik podał w ubiegłorocznym wniosku. W systemie udostępnione zostaną także załączniki graficzne, na których trzeba wyrysować swoje działki rolne. Niewątpliwą zaletą wypełniania wniosku przez internet jest to, że system podpowie, gdzie mogły zostać popełnione błędy. Ważne jest, że uzupełnionego dokumentu o przyznanie płatności nie trzeba od razu zatwierdzać, co jest równoznaczne z jego przekazaniem do agencji. Można go zapisać, przejrzeć ponownie w późniejszym terminie, wprowadzić ewentualne poprawki i dopiero wtedy zaakceptować. Pomocna w przygotowaniu wniosku będzie przygotowana instrukcja jego wypełnienia. Przedstawia ona bowiem graficznie kolejne etapy uzupełniania i złożenia wniosku przez internet.
Jeżeli jednak rolnik nie chce skorzystać z tej wygodnej formy, może wypełnić papierowy wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie wysyła do gospodarzy takie dokumenty. Dołączono: materiały graficzne z oznaczeniem działek ewidencyjnych, które rolnik zgłosił do płatności w 2012 roku, karty informacyjne zawierające dane o maksymalnym obszarze kwalifikowanym do płatności oraz instrukcję wypełniania wniosków i załączników graficznych. Beneficjenci, którzy w 2012 roku złożyli wniosek o przyznanie płatności przez internet, nie otrzymają w tym roku dokumentu spersonalizowanego w wersji papierowej. Dla tych rolników, wstępnie wypełniony wniosek udostępniony zostanie od razu na stronie internetowej ARiMR.
Dokumenty o przyznanie tych dopłat, niezależnie od sposobu dostarczenia ich w ARiMR, należy składać od 15 marca do 15 maja 2013 roku. Jeśli wnioski zostaną dostarczone po tym terminie, ale nie później niż do 10 czerwca 2013 roku, nałożone będą sankcje finansowe. Beneficjent otrzyma dopłatę niższą o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej, płatności uzupełniających, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, płatności ONW oraz płatności rolnośrodowiskowej można składać, bez żadnych sankcji finansowych, do 31 maja 2013 roku. Złożenie poprawionego wniosku po tym terminie, ale nie później niż do 10 czerwca 2013 roku, spowoduje obniżenie płatności do powierzchni działek rolnych, dla których dokonano zmian lub do powierzchni działek rolnych, które zostały dodane, o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia.
Anetta Przespolewska
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl