Od dzisiaj tj. 15 marca br. można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. Wnioski można składać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.
Aby móc ubiegać się o wsparcie należy spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo (być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tys. euro) oraz stosować zasady wzmocnionej warunkowości (przestają obowiązywać pojęcia wzajemnej zgodności, tj. cross-compliance, i zazielenienia). Wzmocniona warunkowość opiera się na 9 normach GAEC (więcej w tym temacie przeczytają Państwo w artykule Jakie GAEC w 2023 roku?, który jest dostępny tutaj, ) dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska.
Wytyczne te są również podstawą do określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań, takich jak ekoschematy, które stanowią zupełnie nowy element kampanii dopłat 2023. Ekoschematów jest 6, i to od rolnika zależy, czy zdecyduje się na ich wdrożenie. Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 ha, a od tego roku został obniżony do 1 ha. Istotne jest, że płatność taka przyznawana jest do pierwszych 30 ha. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 ha).
Jaki termin na składanie wniosków?
Wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja 2023 r. Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1%. Z kolei korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1% za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.
Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że wnioski o przyznanie dopłat można składać wyłącznie przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji.
O jakie wsparcie można zawnioskować przez eWniosekPlus?
W aplikacji eWniosekPlus będzie można zawnioskować o przyznanie:
- interwencji w formie płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt;
- przejściowego wsparcia krajowego;
- interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej, płatności ONW oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych;
- płatności obszarowych kontynuowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych).
Ekoschematy to nowy, prośrodowiskowy element płatności bezpośrednich. Zostały tak zaprojektowane, żeby promować praktyki, które przekładają się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie, poprawę jakości plonów.
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzono łącznie 5 ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt.
Do ekoschematów powierzchniowych zaliczamy:
- płatności do obszarów z roślinami miododajnymi;
- płatności do rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi – 8 praktyk:
- ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt;
- międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe;
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – wariant podstawowy i wariant z wapnowaniem;
- zróżnicowana struktura upraw;
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji;
- stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowo;
- uproszczone systemy uprawy;
- wymieszanie słomy z glebą;
- płatności do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych;
- płatności do integrowanej produkcji roślin;
- płatności do biologicznej ochrony upraw.
Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza przez ostatnie dwa miesiące prowadziła spotkania informacyjno-szkoleniowe (Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi), które w głównej mierze poświęcone tematowi Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Informacje przekazywane na spotkaniach będą miały decydujące znaczenie dla sytuacji finansowej rolników w nadchodzących latach. Podczas spotkań Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Piotr Walkowski zaznaczał, że zmiana warunków przyznawania płatności wymusza na rolnikach wcześniejsze przygotowanie się do składania wniosków. W nowej perspektywie bardziej uważniej trzeba będzie pilnować, aby struktura upraw w gospodarstwie spełniała nowe podwyższone normy. Jeśli rolnicy będą korzystać z usług doradczych, to będzie konieczność wcześniejszej wizyty u doradcy, gdyż wypełniając wnioski w ostatniej chwili można przeoczyć pewne kwestie i nie skorzystać z dopłat w pełni. Aby ułatwić rolnikom proces dostosowania się do nowych norm, Wielkopolska Izba Rolnicza udostępniła na swojej stronie kalkulator „Wyliczenia - GAEC 7/8 i zróżnicowanie upraw”, który w szybki sposób zweryfikuje czy planowana struktura upraw jest zgodna z wymogami. W drugim kalkulatorze „Wyliczenia płatności dla gospodarstw” można z kolei obliczyć orientacyjną wysokość płatności w swoim gospodarstwie. Oba kalkulatory dostępne tutaj
Zobacz również:
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/