Krajowa Rada Izb Rolniczych, w tym Wielkopolska Izba Rolnicza jest zaniepokojona zapisem zawartym w projekcie Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027, dotyczącym wymogów w ramach interwencji I 4.5. – Ekoschemat – Zróżnicowana struktura upraw. Warunkiem realizacji tego ekoschematu jest uprawa, co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych w gospodarstwie, przy czym udział zbóż i rzepaku nie przekracza 65%. KRIR zdecydowanie sprzeciwia się temu zapisowi i apelowała do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryka Kowalczyka o zmianę, która będzie możliwa do zaakceptowania przez rolników.
Zdaniem samorządu rolniczego połączenie rzepaku i zbóż jako jednego rodzaju upraw jest niewłaściwe i nielogiczne. Rzepak nie jest zbożem – należy do rodziny krzyżowych, a nie traw. Należy pamiętać, iż jego udział w płodozmianie jest korzystny dla gleby. Wprowadzane ograniczenie produkcji rzepaku jest niezgodne z dobrą praktyką rolniczą. KRIR uważa, że powyższy warunek powinien dotyczyć zbóż, których łączny udział w strukturze zasiewów wynosi około 80% i słusznym wydaje się zmniejszenie ich udziału do 65%.
W odpowiedzi resort rolnictwa przedstawił szczegóły oraz cele ekoschematu – zróżnicowana struktura upraw. Ministerstwo dodało, ze wymogi dotyczące tego ekoschematu zostały wypracowane w ramach konsultacji i negocjacji z Komisją Europejską, zapisów projektu Planu Strategicznego.
Resort rolnictwa poinformował, że biorąc pod uwagę stanowisko KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło rozmowy z Komisją Europejską, aby w pierwszej możliwej zmianie Planu Strategicznego, mającej zastosowanie od 2023r., wyłączyć rzepak z wymogu ograniczającego łączny udział zbóż i rzepaku do 65% w strukturze zasiewów w ramach praktyki Zróżnicowana struktura upraw w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.
Komisja Europejska zwraca jednak uwagę, że żadne zmiany prowadzące do obniżenia ambicji środowiskowych nie mogą zostać zaakceptowane.
Zobacz również:
Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Opracowanie:
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/