Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek z V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, z 9.09.2020 r., wystąpił 13 października 2020 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów i wprowadzenie zasady podzielności składki zdrowotnej dla pracownika sezonowego proporcjonalnie do liczby przepracowanych dni.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje od dnia zgłoszenia do tego ubezpieczenia, a ustaje z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pomocy przy zbiorach. Od 1 kwietnia 2020 r. miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 161 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne za pomocnika rolnika jest miesięczna i niepodzielna, bez względu na liczbę dni podlegania temu ubezpieczeniu w danym miesiącu i u danego rolnika. Takie rozwiązanie legislacyjne, zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, nie odpowiada celowi zawierania przez rolników umów o pomocy przy zbiorach. Umowy te są uzależnione od czasu trwania zbiorów, które zazwyczaj nie trwają dłużej niż 2-3 tygodnie. Ponadto, rolnicy zatrudniają pomocników także w celu doraźnej pomocy (np. przy żniwach, chmielniku) i nierzadko trwają one kilka dni. Zasada niepodzielności składki zdrowotnej powoduje, że zawieranie przez rolników umów o pomoc przy zbiorach stanowi znaczne obciążenie finansowe.
W związku z powyższym, Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje, by składka na ubezpieczenie zdrowotne za pomocnika rolnika była naliczana za dni, w których pomocnik rolnika podlegał temu ubezpieczeniu. W sytuacji, gdy okres podlegania ubezpieczeniu byłby krótszy niż pełny miesiąc, wysokość składki za dany miesiąc powinna być obliczana wyłącznie za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej wygaśnięcia, na czas trwania tej umowy. Identyczne rozwiązanie obowiązuje w przypadku płatności składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz macierzyńskie za pomocnika rolnika. Zdaniem samorządu rolniczego, nie ma podstaw, aby sposób obliczania poszczególnych składek był różny.
- Małgorzata Ramatowska