Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 stycznia 2024 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizując wniosek przyjęty na II. Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji w dniu 19 grudnia 2023 r. w sprawie zmiany terminów rozliczania realizacji ekoschematów.
Samorząd rolniczy proponuje rozważenie możliwości ustalenia roku agrotechnicznego (a nie roku kalendarzowego) jako wyznacznika w rejestrze działań agrotechnicznych przy rozliczaniu realizacji ekoschematów. W szczególności problem dotyczy ekoschematu „Uproszczone systemy uprawy", który w danym roku kalendarzowym nie może być połączony z ekoschematami „Wymieszanie słomy z glebą" i „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji", mimo że działania te dotyczą dwóch różnych upraw w plonie głównym. Uznanie roku agrotechnicznego (od zabiegów przedsiewnych do zbioru rośliny) w rejestrze działań agrotechnicznych bezpośrednio przekłada się na działania związane z uprawą rośliny w plonie głównym.
Przykładem może być uprawa kukurydzy. Zwykle stosowanym zabiegiem jest wiosenna orka, która uniemożliwia korzystanie z ekoschematu uproszczone systemy uprawy, w sytuacji gdy rolnik chciałby zastosować system bezorkowy po zbiorze kukurydzy i pozostawić np. mulcz w okresie zimowym jako okrywę gleby.
Jeżeli chodzi o wymieszanie resztek pożniwnych lub obornika z glebą to robi się to zazwyczaj zaraz po zebranym plonie, co nie koliduje z uprawą bezorkową.
Rolnicy wnioskują o przyjęcie okresu agrotechnicznego, a nie kalendarzowego, tak aby możliwe było stosowanie wymaganych uprawek pod daną roślinę, zgodnie ze sztuką agrotechniki. Umożliwi to łączenie w ekoschematach uprawy bezorkowej z wymieszaniem obornika i resztkami pożniwnymi w tym samym okresie pod daną roślinę.
Przedstawiając powyższe samorząd rolniczy wnioskuje o powołanie zespołu do spraw przygotowania propozycji zmiany ekoschematów.
- Małgorzata Ramatowska
- Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl