Ten rok był dla Wielkopolskiej Izby Rolniczej obfity w opiniowanie i uzgadnianie kwestii związanych z łowiectwem. Zgodnie z ustawą Prawo łowieckie izby rolnicze oprócz uczestnictwa w pracach związanych z wyznaczaniem granic obwodów łowieckich, dzierżawą nowo wyznaczonych obwodów i opiniami dzierżawców, inwentaryzacją i opiniowaniem rocznych planów zaangażowane są również w procedowanie wieloletnich łowieckich planów hodowlanych.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych pismem z dnia 20.06.2022 r. polecił przystąpienie do procesu opracowywania nowych Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych (WŁPH) na lata 2023-2033. Termin określony na przedłożenie do zatwierdzenia Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych projektów WŁPH, po ich uzgodnieniu z właściwymi marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim oraz po ich zaopiniowaniu przez właściwe izby rolnicze, określono do dnia 31.12.2022 r
Wieloletnie Łowieckie Plany Hodowlane stanowią cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny oraz stanowią ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego zawierają one w szczególności:
- Powierzchnię wyrażoną w hektarach, w tym powierzchnię gruntów leśnych,
- Nazwę występujących gatunków zwierząt łownych,
- Strukturę płciową występującej zwierzyny grubej,
- Strukturę wiekową samców zwierzyny płowej,
- Nazwy gatunków i szacunkową liczebność drapieżników,
- Stan zagospodarowania rejonu hodowlanego:
a) liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej,
b) powierzchnię poletek łowieckich, zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych oraz liczbę i łączną długość pasów zaporowych
- Liczbę łosi, jeleni, saren, danieli, muflonów i dzików na dzień sporządzenia planu.
- Liczbę kuropatw i zajęcy na dzień sporządzenia planu.
- Zadania w zakresie zagospodarowania obwodów łowieckich na okres obowiązywania planu wieloletniego,
- Docelową liczbę jeleni, danieli, muflonów, na 1000 ha obwodu łowieckiego
- Docelową liczbę łosi i jeleni na 1000 ha pow. leśnej
- Docelową liczbę saren na 100 ha ob. łowieckiego,
- Maksymalną ilość dzików na 1000 ha obwodu łowieckiego
W Wielkopolsce uzgodnienia Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych dotyczyły 5 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: Szczecinie, Toruniu, Zielonej Górze, Pile i Poznaniu.
- w RDLP Szczecin uzgodniono utworzenie 17 Łowieckich Rejonów Hodowlanych, z czego częściowo 3 obejmują Wielkopolskę tj. rejon XIV, XVI i XVII. W rejonach tych jest 9 obwodów łowieckich z powiatu międzychodzkiego.
- w RDLP Toruń uzgodniono utworzenie 15 Łowieckich Rejonów Hodowlanych, z czego 1 obejmuje częściowo Wielkopolskę tj. rejon V. W tym rejonie znajdują się 3 obwody łowieckie z powiatu gnieźnieńskiego.
- w RDLP Zielona Góra – Wielkopolska Izba Rolnicza otrzymała do opiniowania Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany dla rejonu hodowlanego nr 1, który obejmuje w części województwo wielkopolskie, tj. 10 obwodów łowieckich położonych w powiecie wolsztyńskim.
- w RDLP Piła uzgodniono otworzenie 7 Łowieckich Rejonów Hodowlanych w podziale na 3 województwa tj.: wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie.
- w RDLP Poznaniu uzgodniono otworzenie 25 Łowieckich Rejonów Hodowlanych.
Generalnie docelowo planowane jest obniżenie stanów zwierzyny do 2033 roku we wszystkich Łowieckich Rejonach Hodowlanych. Zdecydowano o znacznej redukcji stanów pogłowia jeleni, danieli, muflonów i dzików. W przypadku dzików dąży się do osiągnięcia stanu 1 dzika na 1000 ha obwodu. Jednocześnie Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się w szczególności do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu o możliwość obniżenia docelowej liczby jeleni i saren w większości rejonów hodowlanych, gdyż większe zagęszczenie tych gatunków powoduje znaczne szkody w uprawach rolnych. Ponadto należy ograniczyć do minimum docelową populację muflona, którego liczebność zdaniem Delegatów Rad Powiatowych jest niedoszacowana, a szkody powodowane przez ten coraz liczniejszy gatunek rosną z każdym rokiem.
Wielkopolska Izba Rolnicza składa serdeczne podziękowania za wspólne działania rolnikom, myśliwym oraz pracownikom Lasów Państwowych życząc jednocześnie dalszej tak owocnej współpracy w 2023 roku.
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/