16 września br. odbyły się kolejne wielkopolskie wydarzenia z okazji jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, których organizatorami były Zarządy Okręgowe PZŁ z Wielkopolski. Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentował Szymon Tomaszewski dotychczasowy Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Wolsztynie, a zarazem arbiter Sądu Polubownego w zakresie szkód łowieckich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych i Polskim Związku Łowieckim. Przedstawiciel Wielkopolskiej Izby Rolniczej wręczył pamiątkową statuetkę WIR z gratulacjami i życzeniami dalszej pomyślności w działalności na rzecz ochrony przyrody i zachowania tradycji łowieckich. Z ramienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w uroczystościach uczestniczyli również Jolanta Nawrocka, Anna Majer oraz Stanisław Ciesielski.
Przed południem w Katedrze Poznańskiej została odprawiona Msza święta hubertowska pod przewodnictwem Prymasa Polski Abp Wojciecha Polaka koncelebrowana przez kapelanów myśliwych. Msza św. uświetniona została muzyką graną na rogach myśliwskich oraz udziałem licznych sztandarów kół łowieckich z całej Wielkopolski.
Prymas Polski abp. Wojciech Polak w wygłoszonej homilii podkreślił, iż: „We wstępie do książki Kultura Łowiecka znajdujemy zachętę, aby sięgając do tego obfitego skarbca, jakim jest właśnie kultura łowiecka wziąć z niego, co chcemy – wiedzę, będącą dorobkiem wielu pokoleń myśliwych, historie niezwykłych ludzi, myśliwskie zwyczaje, zajmujące legendy i fakty z historii łowiectwa. Wśród tych faktów, wśród wydarzeń ze współczesnej historii polskiego łowiectwa, niewątpliwie szczególne miejsce zajmuje powstanie Polskiego Związku Łowieckiego.” Jak zaznaczył Prymas Polski zwracając się do zgromadzonych myśliwych ”niewątpliwie każde Koło Łowieckie jest szczególnym miejscem dla rozwijania (…) troski i takiego wychowania człowieka w poszanowaniu dla stworzenia. W tym duchu trzeba bowiem widzieć zarówno wasze starania o prawidłowe prowadzenie gospodarki łowieckiej, o wychowanie i edukację dzieci i młodzieży, ale także o przestrzeganie zasad etyki łowieckiej. Kto bowiem pozostaje im wierny, ten potrafi dostrzec również, jak jest ważne i istotne zachowanie środowiska naturalnego dla naszego dobra i dla dobra przyszłych pokoleń. Niech zatem radość jubileuszu i wdzięczność za wysiłek waszych przodków i wszystkich, którzy tworzą Polski Związek Łowiecki, złączy się z wezwaniem do jeszcze większej odpowiedzialności za powierzone dobro i do twórczego poszukiwania tego wszystkiego, co służy integralnemu rozwojowi człowieka i świata. Spuścizna historyczna i kulturowa łowiectwa jest niewątpliwie powodem do słusznej dumy. Jest też wciąż wezwaniem do takiego krzewienia etyki i pielęgnowania kultury łowieckiej, które będąc bogate przeszłością jednocześnie zdolne są dziś unieść odpowiedzialność za przyszłość.
Dalsza część obchodów odbyła się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której uczestniczyli, oprócz zaproszonych gości, przedstawiciele wszystkich 305 kół łowieckich gospodarujących w Wielkopolsce wraz ze swoimi sztandarami.
Źródło: www.omyk.pl
W pierwszej części jubileuszowej Gali prof. dr hab. Dariusz J. Gwiazdowicz przybliżył historię powstania Polskiego Związku Łowieckiego. „Dziś obchodzimy 100-lecie PZŁ, który jest spadkobiercą wydarzeń z początku lat 20. ubiegłego stulecia. Gdy oglądamy się za siebie, to w pamięci przywołujemy wyjątkowe obrazy naszej przyrody, wspominamy wspaniałych myśliwych oraz to co po sobie pozostawili. Ile się wydarzyło przez te 100 lat. Ile to radosnych chwil z obcowania z przyrodą i chwil spędzonych we wspólnym gronie. Oczywiście, były też i trudne momenty, zawirowania, konflikty, dyskusje polityczne oraz problemy finansowe. Wszystko jednak pokonaliśmy, wspólnie tego dokonaliśmy.” Jak zaznaczył prof. Gwiazdowicz w swoim wystąpieniu „dzisiejszy dzień jubileuszu też jest dość trudny. Musimy mierzyć się z konfliktami wewnątrz braci łowieckiej, brakiem kreatywności osób zarządzających PZŁ, ale także z zagrożeniami zewnętrznymi wywoływanymi przez aktywistów, niektórych dziennikarzy oraz polityków. Odczuwalny jest nie tylko kryzys wizerunkowy ale i coraz dotkliwiej zauważalny jest brak wizji, strategii rozwoju polskiego łowiectwa. Taka sytuacja rodzi obawy o przyszłość, wywołuje niepokój o dobro przyrody i los myśliwych.” Na zakończenie prelegent zaapelował o podjęcie wszelkich inicjatyw, które będą służyły jednoczeniu środowiska myśliwych, pomimo różnic w poglądach politycznych, religijnych, czy różnych wizji rozwoju łowiectwa. Podkreślił, że należy korzystać z uzasadnionej krytyki środowiska i poprawiać to, co złe, aby być silną i dobrze funkcjonującą organizacją na kolejne, lepsze 100-lecie.
Źródło: www.omyk.pl
Podczas uroczystości jubileuszowych wszyscy obecni myśliwi odnowili ślubowanie myśliwskie, a zasłużonym spośród nich zostały wręczone odznaczenia państwowe, resortowe, samorządowe i łowieckie.
Druga część gali obejmowała koncerty muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Masterbrass pod dyrekcją Andrzeja Kulki, Zespołu sygnalistów myśliwskich z Wielkopolski pod dyrekcją Macieja Strawy orz Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod Dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.
Barbara Idczak
Źródło: www.prymaspolski.pl, www. poznan.pzlow.pl, www.omyk.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/