W dniu 24 września w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyło się Święto Plonów. To już IX Dożynki Prezydenckie, które odbyły się w tym miejscu.
Z ramienia Wielkopolskiej Izby Rolniczej w święcie polonów udział wzięli Wiceprezes Zarządu WIR Zbigniew Stajkowski wraz z żoną Izabelą, oraz Członek Zarządu Bogdan Fleming. Uroczystość Dożynek Prezydenckich rozpoczęła Msza święta w Kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. We mszy uczestniczyła para prezydencka. Następnie barwny korowód przeszedł na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy wykonany już po raz siódmy przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich w sposób szczególny zaakcentowana została obecność Wielkopolskiej Izby Rolniczej, bowiem pani Dorocie Kosowskiej delegatce Rady Powiatowej WIR z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego powierzono zaszczyt pełnienia funkcji starościny dożynek. Przypomnijmy, że pani Dorota wraz z mężem Piotrem Kosowskim od 18 lat prowadzą rodzinne gospodarstwa rolne w Przyłękach gm. Trzcianka (90 ha) oraz w Sobolewie gm. Czarnków (200 ha). W gospodarstwie uprawiają zboża, rzepak i rośliny strączkowe, które wykorzystują do produkcji pasz BEZ GMO z wykorzystaniem polskiego białka. Prowadzą również hodowlę zarodową trzody chlewnej rasy „rodzimej puławskiej” w cyklu zamkniętym. Pani Dorota Kosowska była Delegatką VI kadencji na Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Tradycyjnie podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Do tegorocznej rywalizacji przystąpiły grupy z czternastu województw. Misternie uplecione prace oceniała specjalna Komisja Konkursowa pod przewodnictwem etnograf i socjolog dr Barbary Fedyszak–Radziejowskiej – Doradcy Prezydenta RP. Komisja wyłoniła trzech laureatów reprezentujących województwa: świętokrzyskie (I miejsce), małopolskie (II miejsce) i wielkopolskie (III miejsce). Postanowiła także wyróżnić wieniec z województwa śląskiego.
Wieniec dożynkowy dla Województwa Wielkopolskiego przygotował artysta ludowy Piotr Barańczak wraz z żoną Marią, rodziną i sąsiadami, mieszkańcami wsi Trzemeszno koło Rozdrażewa w powiecie krotoszyńskim. Wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę przodownica. Do jego wykonania użyto trzech zbóż: żyta, pszenicy i owsa. Do dekoracji wykorzystano naturalne suszone kwiaty i zioła oraz jarzębinę i len.
Wieńcowi z Wielkopolski towarzyszyła tzw. Grupa Wieńcowa złożona z tancerzy i śpiewaków Zespołu Tańca Ludowego „Głogowianie” z Gminy Raszków w powiecie ostrowskim wraz z Kapelą Dudziarską „Snutki” z Potarzycy koło Jarocina. „Głogowianie” tańczą od kilkunastu lat, a składają się głównie z par małżeńskich, mieszkańców Głogowy. Wykonują tańce wielkopolskie – z okolic Kalisza i Głogowy, Szamotuł, a także tańce cieszyńskie, kaszubskie czy narodowe oraz prezentują sceny z życia wsi.
Wśród stoisk nie mogło zabraknąć firm z Wielkopolski. Jak się okazuje z województwa wielkopolskiego zaprezentowało się najwięcej firm a były to: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Jarocina oraz Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Koła. Kolejnym wystawcą był Wiesław Wojtczak, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Gęsi, który promował wielkopolską gęsinę. Pan Wiesław Wojtczak wraz z żoną Bogumiłą i synem Szymonem prowadzą gospodarstwo rolno-hodowlane zajmujące się chowem drobiu: gęsi, brojlerów i kaczek. Hodowla gęsi znajduje się w Psarach w powiecie ostrowskim. Swoje produkty zaprezentowała także firma SemCo pana Jerzego Justa z powiatu szamotulskiego specjalizujące się w tłoczeniu olejów na zimno. Natomiast Firma „STAN” Anna Lesień z Czajkowa przywiozła ze sobą kiszonki, soki z buraków, kiszonej kapusty, sałatki owocowo-warzywne.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia - galeria dostępna pod poniżej.
Opracowanie:
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/