W bieżącym roku odbywa się 18. edycja spotkań informacyjno-szkoleniowych pn. „Wielkopolskie Fora Rolnicze”, organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, wraz z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi. Honorowy patronat nad tegorocznymi Forami objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierki, Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk i Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Fora rolnicze to w Wielkopolsce inicjatywa bardzo dobrze znana, mająca swoją markę i ciesząca się dużym zainteresowaniem. Organizowane corocznie przez samorząd rolniczy spotkania są płaszczyzną do wymiany informacji oraz okazją do dyskusji na temat aktualnych problemów wsi i rolnictwa. Spotkania mają formę prelekcji połączonych z debatą, podczas której uczestnicy mogą zadawać pytania i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Inauguracja 18. Edycji Wielkopolskich Forów Rolniczych odbyła się 28 stycznia br. w Sławsku – szerzej piszemy o tym tutaj
Za nami 14 z 25 zaplanowanych spotkań. Do tej pory w spotkaniach wzięło udział blisko 2000 rolników. Jesteśmy zatem na półmetku i czas na pierwsze podsumowania i refleksje.
Tematyka tegorocznych Forów koncentruje się wokół zagadnień związanych z aktualnym stanem wdrażania Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027). Podczas spotkań przekazywane są informacje na temat naborów wniosków, które mają się odbyć w 2025 roku, zmian dla rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie oraz możliwości pozyskania nieruchomości z Zasobu Skarbu Państwa. Przedstawiana jest również tematyka chorób zakaźnych i działań zapobiegawczych ze szczególnym uwzględnieniem ASF i BTV, obrót i stosowanie fumigantów, gospodarka łowiecka oraz gospodarka wodna, w tym „Wielkopolski program zapobiegania suszy rolniczej”, opracowany przez naszą Izbę. W trakcie prelekcji przygotowanej przez WIR omówiona jest sytuacja rynkowa, w tym zagrożenia wynikające z zawarcia umowy handlowej UE-Mercosur. Dodatkowo poruszone są bieżące kwestie i problemy rolnictwa, które już tradycyjnie omawiane są podczas forów. Do zaproponowanej tematyki dochodzą kwestie lokalne, które wynikają ze specyfikacji rolnictwa danego subregionu oraz tematy wniesione przez samych rolników.
Po pierwszych spotkaniach wynika, że najbardziej wielkopolskich rolników interesują następujące kwestie:
1) błędne działanie aplikacji suszowej,
2) obawy związane z umową o wolnym handlu z krajami Mercosur,
3) zagrożenia wynikające z pojawieniem się pryszczycy w Niemczech,
4) ład przestrzenny w gminach,
5) możliwość pozyskania nieruchomości z Zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa,
6) straty wyrządzane przez żurawie, które każdego roku niszczą uprawy,
7) ustawa łańcuchowa,
8) temat ciągników Belarus zakupionych po 2016 roku,
9) planowane zmiany w dopłatach bezpośrednich,
10) Europejski Zielony Ład.
Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w pozostałych spotkaniach, których harmonogram znajduje się tutaj
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację w biurach powiatowych WIR.
Zobacz również:
Inauguracyjne Forum Rolnicze Powiatu Konińskiego
Forum Rolnicze Powiatu Wrzesińskiego
Tłumy na forum rolniczym powiatu gnieźnieńskiego
Forum rolnicze powiatu słupeckiego przeszło do historii
Wielkopolskie Fora Rolnicze - Forum Rolnicze Powiatu Złotowskiego już za nami
Forum rolnicze powiatu kościańskiego
Opracowanie:
Grzegorz Wysocki
Aleksander Poznański
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/