Wielkopolanie na proteście w Brukseli

 

1

 

Trzynastego grudnia br. w Brukseli delegacja polskich izb rolniczych wzięła udział we wspólnym proteście izb rolniczych i organizacji rolniczych z Polski, Litwy, Czech, Słowacji i Łotwy.

33

Wśród protestujących nie mogło zabraknąć delegacji z Wielkopolski. Ośmioosobowa grupa rolników oddelegowana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą aktywnie uczestniczyła w proteście przed budynkiem Komisji Europejskiej na placu Schumana. Uczestnicy protestu przedstawili instytucjom Unii Europejskiej wspólne stanowisko, w którym domagają się:

  • aby płatności bezpośrednie, które rolnicy z naszych krajów otrzymają w okresie programowania 2021-2027 były co najmniej równe średniej płatności bezpośrednich w UE;
  • aby wsparcie dla II filaru (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich) pozostało co najmniej na poziomie 2014-2020;
  • ustanowienia jednolitego pułapu dla wszystkich form wsparcia rolnictwa, które państwa członkowskie finansują wyłącznie z budżetu państwa, a także jednolitego pułapu współfinansowania z budżetu państwa w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich;
  • radykalnego uproszczenia mechanizmów wsparcia i zmniejszenia obciążeń administracyjnych zarówno dla administracji, jak i wnioskodawców/beneficjentów;
  • stworzenia specjalnych mechanizmów finansowych i organizacyjnych, aby zachęcić i ułatwić młodym rolnikom podejmowanie działalności, jak również środków dla nowych podmiotów w sektorze rolnym, które nie są już objęte definicją „młodego rolnika”.
45

Podczas dwudniowej wizyty w Brukseli delegacja WIR wzięła także udział w spotkaniu w siedzibie Copa-Cogeca (europejskiej organizacji reprezentującej interesy polskich rolników w UE) odnośnie sytuacji ASF w Europie. Dyskutowano o bioasekuracji, roli myśliwych w walce z ASF, a także o doświadczeniach różnych krajów Europy w walce z chorobą.

6

Dzięki uprzejmości Andrzeja Szkotaka z biura poselskiego Europosła Czesława Siekierskiego delegacja WIR miała okazję zwiedzić Europarlament i zasiąść choć na chwilę w poselskich ławach.

Michał Pawliczuk

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: brukseli; proteście; które; delegacja; rolniczych; także; wielkopolanie; jednolitego; wsparcia; rolników; krajów; rozwoju; europejskiej; obszarów; najmniej; mechanizm&oac;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »