Wielkie zadanie przed ARiMR

pioeniadze08 1

Unia Europejska przyjęła zasady Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020.

Polska otrzyma najwięcej pieniędzy z budżetu UE na lata 2014 - 2020. 

Reforma przewiduje przede wszystkim uzależnienie 30% dopłat bezpośrednich od spełniania przez rolników wymogów ekologicznych. Ministrowie do spraw rolnictwa, którzy przyjęli kształt zreformowanej WPR podczas posiedzenie w Brukseli 16 grudnia, uzgodnili, że "ekologiczny przepis" wejdzie w życie w 2015 roku, przyszły rok będzie okresem przejściowym, w którym nie będą jeszcze obowiązywać nowe wymogi ekologiczne, a wsparcie dla rolnictwa będzie udzielane na dotychczas obowiązujących zasadach. Wszystkie procesy przyjmowania tzw. aktów delegowanych wdrażających bezpośrednio przyjętą teraz reformę mają być gotowe najpóźniej w marcu przyszłego roku.

Budżet na lata 2014-2020 będzie większy dla rolnictwa, przetwórstwa, obszarów wiejskich niż w okresie 2007-2013 (mimo tego, że ogólnie unijny budżet na Wspólną Politykę Rolną będzie mniejszy o około 11%).

Ekologiczne warunki w dopłatach rolnych to najważniejszy element reformy WPR. Wynika z niej, że rolnicy nie otrzymają 30%. bezpośrednich dopłat, jeśli nie będą "dywersyfikowali" upraw. W praktyce oznacza to, że jeśli będą chcieli otrzymywać "pełne" dopłaty, to będą musieli utrzymywać pastwiska, wygospodarowywać obszary proekologiczne lub stosować inne "równoważne" środki ochrony przyrody. Jednak w przypadku Polski niezwykle istotne jest to, że z tych wymogów będzie wyłączone ponad 80% gospodarstw, ponieważ są małe i proekologiczna reforma ich nie dotyczy.

Źródło: WODR

Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl

125ml milk

pioeniadze08 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: będzie; będą; rolnictwa; ; wymogów; wielkie; zadanie; jeśli; bezpośrednich; rolnych; dopłatach; wynika; otrzymają; dopłat; ; rolnicy; warunki; reformy; element; około; wi;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »