Komisja Europejska zaakceptowała przesunięcie środków finansowych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013) w celu zwiększenia budżetu działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" o 200 mln euro. Zmiana ta umożliwi przyznanie pomocy dodatkowo kilku tysiącom wnioskodawców spośród tych, którzy złożyli wnioski o przyznanie pomocy w naborach przeprowadzonych w latach 2011-2013. W przypadku braku zgody KE na zwiększenie budżetu działania, nie można byłoby tym wnioskodawcom przyznać pomocy z powodu wyczerpania wojewódzkich limitów środków.
Zmiana PROW 2007-2013 poprzedzona była negocjacjami z Komisją Europejską. Ustalono, że dodatkowe środki w działaniu "Modernizacja gospodarstw rolnych" będą przeznaczone na finansowanie inwestycji, które zostaną wybrane na podstawie zmienionych kryteriów wyboru operacji. W związku z tym zostaną określone dodatkowe kryteria wyboru operacji, które będą preferowały projekty:
a) przyczyniające się do poprawy stanu środowiska naturalnego,
Powyższe kryterium będzie uwzględnione w odniesieniu do Wnioskodawców którzy podczas aktualizacji wniosku o przyznanie pomocy wykażą, iż zaplanowana przez nich operacja ma na celu poprawę warunków ochrony środowiska naturalnego. Punkty będą przyznawane w przedziale od 1 do 5 w zależności od udziału wnioskowanej kwoty pomocy na cele środowiskowe w całości wnioskowanej kwoty pomocy, o którą ubiega się wnioskodawca (od 30 do 50 % - 1 pkt, powyżej 50 do 70% - 3 pkt i powyżej 70% - 5 pkt). Rozporządzenie precyzuje, iż wnioskowana kwota pomocy na zakup ciągnika rolniczego nie będzie ujmowana we wnioskowanej kwocie pomocy na cele środowiskowe
b) zawierające inwestycje związane z utrzymaniem trwałych użytków zielonych, jeśli w gospodarstwie jest określona powierzchnia trwałych użytków zielonych
Kryterium powyższe będzie uwzględnione w odniesieniu do Wnioskodawców, którzy podczas aktualizacji wniosku o przyznanie pomocy wykażą, iż zaplanowane przez nich operacje realizowane są w gospodarstwie prowadzącym produkcję na trwałych użytkach zielonych (TUZ), w efekcie realizacji których powierzchnia TUZ nie zmieni się bądź też ulegnie zwiększeniu. Punkty w ramach tego kryterium przyznawane będą, jeżeli powierzchnia TUZ w danym gospodarstwie stanowi co najmniej 30% użytków rolnych i nie mniej niż 5 hektarów. Zwiększenie powierzchni TUZ będzie punktowane 2 punktami, jeżeli powierzchnia TUZ zwiększy się co najmniej o 10% i nie mniej niż o 1 ha. W przypadku gdy powierzchnia TUZ zostanie utrzymana na niezmienionym poziomie, przyznawany będzie I punkt.
c) realizowane w gospodarstwach, w których głównym kierunkiem produkcji jest produkcja trzody chlewnej
Kryterium powyższe będzie uwzględnione w odniesieniu do Wnioskodawców, którzy podczas aktualizacji wniosku o przyznanie pomocy wykażą iż głównym kierunkiem produkcji w ich gospodarstwie jest trzoda chlewna. Preferencją objęci będą producenci z całego kraju, ponieważ skutki wystąpienia kryzysu zwianego z wykryciem przypadków choroby ASF m.in. spadek cen skupu żywca, dotknęły producentów trzody chlewnej z całej Polski. Przyjęte zostało, iż trzoda chlewna jest głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie, którego prowadzenie pozwała osiągnąć wielkość ekonomiczną przekraczającą 1/3 wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego wyrażonej w ESU. Punkty przyznawane będą na podstawie danych z rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych w następujący sposób:
a) jeżeli średnia roczna liczba świń w stadzie wynosi od 10 sztuk do 200 sztuk, przyznaje się 1 punkt;
b) jeżeli średnia roczna liczba świń w stadzie wynosi więcej niż 200 sztuk i nie więcej niż 1000 sztuk, przyznaje się 3 punkty;
c) jeżeli średnia roczna liczba świń w stadzie wynosi więcej niż 1000 sztuk i nie więcej niż 2000 sztuk, przyznaje się 2 punkty;”.
Warunkiem przyznania osobom wspólnie wnioskującym punktów na podstawie ww. kryteriów, jest spełnienie odpowiednio przez gospodarstwo każdej z tych osób warunków odnoszących się do procentowego udziału trwałych użytków zielonych w użytkach rolnych, powierzchni trwałych użytków zielonych, wpływu realizacji operacji na powierzchnię trwałych użytków zielonych, głównego kierunku produkcji oraz średniej rocznej liczby świń. W przypadku kryterium dotyczącego trwałych użytków zielonych 2 punkty będzie przyznawane, jeżeli warunki dotyczące aktualizacji. W przypadku użytków rolnych będących przedmiotem posiadania zależnego uwzględnia się tylko te użytki rolne:
1) których posiadanie wynika z umów zawartych na piśmie na okres nie krótszy niż do dnia zawarcia umowy przyznania pomocy lub,
2) do których przyznano płatność w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007.2013, zwanego dalej „Programem”, lub „Planu rozwoju”. Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006, co najmniej w roku, w którym złożono formularz aktualizacji do wniosku o przyznanie pomocy, a jeżeli w danym roku nie przyznano jeszcze płatności, co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia ww. formularza aktualizacji.
W przypadku niezaktualizowania wniosku w zakresie wielkości ekonomicznej lub nieprzekazania do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wyznaczonym terminie formularza aktualizacji wniosku, pomoc nie zostanie przyznana. Główny kierunek produkcji należy określić na podstawie wyliczenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa za rok 2014.
Obliczenia średniej rocznej liczby sztuk trzody chlewnej dokona ARiMR, za okres od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., na podstawie zdarzeń zgłoszonych do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych, o którym mowa w ustawie z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 204, poz. 1281, z 2009 r. Nr 116, poz. 976, z 2012 r. poz. 1529 oraz z 2014 r. poz. 29), do dnia 31 lipca 2014 r. W przypadku deklaracji dotyczącej trwałych użytków zielonych zostanie określona ich powierzchnia na podstawie powierzchni trwałych użytków zielonych zadeklarowanej w roku 2014 we wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej.
Po aktualizacji danych, wnioski o przyznanie pomocy zostaną uszeregowane w kolejności wynikającej z liczby punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji. Powstanie jedna ogólnopolska lista przysługiwania pomocy obejmująca wnioski złożone w latach 2011-2013. Wnioski złożone w 2011 r. w naborze dotyczącym restrukturyzacji sektora mleczarskiego będą ocenione według tych samych kryteriów wyboru operacji co wnioski złożone w innych naborach.
W celu usprawnienia procesu obsługi wniosków skrócono z 21 dni do 14 dni termin na usunięcie przez wnioskodawcę braków we wniosku o przyznanie pomocy (zarówno w związku z pierwszym, jak i drugim wezwaniem Agencji do usunięcia braków) oraz zniesiono możliwość występowania przez wnioskodawcę z prośbą do ARiMR o przedłużenie terminu wykonania przez wnioskodawcę określonej czynności w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy np. dokonania uzupełnienia wniosku. Ponadto skrócono termin na wniesienie przez wnioskodawcę prośby o przywrócenie terminu wykonania czynności w toku postępowania w sprawie przyznania pomocy (z 45 dni do 14 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia).
Zmiana terminu na wniesienie prośby o przywrócenie terminu wykonania określonych czynności dotyczy również postępowania w sprawie wniosków o płatność. Przyjęcie do finansowania w ciągu najbliższych miesięcy jak największej liczby poprawnych wniosków o przyznanie pomocy, a następnie wypłata pomocy beneficjentom do końca 2015r., będą możliwe, jeżeli wnioskodawcy i beneficjenci wykażą się dokładnością w przygotowywaniu składanych dokumentów, dzięki czemu będzie możliwa sprawna obsługa wniosków.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/