Wchodzą w życie zmiany w przepisach o wyrobach winiarskich

winnica_julia.jpgZmienione przepisy  umożliwiają producentom win owocowych markowych, cydrów, perry i miodów pitnych markowych uzyskanych ze świeżych owoców z własnego gospodarstwa zlecanie ich rozlewu innym przedsiębiorstwom. Dzięki nowelizacji wymienione wyroby winiarskie będą mogły być produkowane bez konieczności posiadania urządzeń do ich rozlewu i pomieszczeń spełniających odpowiednie warunki sanitarne. Do ustawy wprowadzono też przepisy dotyczące ponownego wpisu do rejestru przedsiębiorców wytwarzających wyroby winiarskie, wykreślonych z rejestru po stwierdzeniu nieprawidłowości. Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorca będzie mógł być ponownie wpisany do rejestru nie wcześniej niż po upływie 3 lat od wykreślenia.

 

 

Nowelizacja ma również usprawnić funkcjonowanie systemu certyfikacji wina. Ograniczony został zakres informacji przekazywanych do prezesa Agencji Rynku Rolnego we wniosku o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych w Polsce. Nie będzie też wymagane podawanie numeru arkusza mapy oraz całkowitej powierzchni posiadanej uprawy. Wydłużono również termin składania wniosków o wpis do ewidencji z 30 czerwca na 15 lipca każdego roku.

Zmianie uległy także opłaty za certyfikację, którą można wnosić dopiero po zakończeniu kontroli uprawy winorośli oraz wyrobu i rozlewu wina.

Sejm uchwalił ustawę 22 listopada 2013 r. Prezydent podpisał ustawę 20 grudnia 2013 r.


Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 22 stycznia 2014 r.

Redaktor: Katarzyna Kuznowicz   

 

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

winnica julia
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rejestru; wchodzą; życie; przedsiębiorców; ewidencji; ustawę; winorośli; wyroby; przepisach; będzie; zmiany; przepisy; winiarskich; również;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »