We wrześniu analitycy nasienni z różnych krajów uczestniczyli w warsztatach Międzynarodowego Związku Oceny Nasion (ISTA) w Bukareszcie. Spotkanie obejmowało ocenę zdolności kiełkowania nasion różnych gatunków roślin: kukurydzy, soi, fasoli, rzepaku, buraka, wyki, słonecznika, ryżu i stokłosy.
Centralne Laboratorium Jakości Nasion i Materiału Rozmnożeniowego (LCCSMS) w Rumunii gościło pracowników laboratoriów z wielu krajów: Dani, Węgier, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Litwy, Estonii, Iraku i Polski. Uczestniczyło w nich również Referencyjne Laboratorium Nasienne GIORiN.
Celem warsztatów było poszerzenie i doskonalenie wiedzy w zakresie oceny kiełkowania nasion i klasyfikacji siewek. W programie znalazło się także omówienie różnych warunków kiełkowania i wpływu na ich ocenę oraz wymiana doświadczeń poświęcona organizacji pracy w laboratorium.
Jak każde spotkanie w gronie specjalistów, to również przyniosło dodatkowe korzyści w postaci kuluarowych dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami szkolenia. Z pewnością bieżące doskonalenie poprawia jakość codziennej pracy analityków nasiennych.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/